Hyväksyisitkö 20-vuotiaan kotoa pois muuton?
Kommentit (18)
En. Millä tuon ikäinen muka itsensä elättäisi? Sossun rahoilla vai? Ei onnistu.
Jos on lapsia tehnyt, niin kyllä ne pitää hautaan asti elättää.
Iän perusteella alkaisin jo tuupata kotoa pois, jos ei itse älyäisi. Miksi pitäisi jarrutella?
[quote author="Vierailija" time="16.10.2013 klo 16:44"]
En. Millä tuon ikäinen muka itsensä elättäisi? Sossun rahoilla vai? Ei onnistu.
[/quote]
Sillä voi vaikka olla ammatti ja vakituinen työ. Omassa tuttavapiirissäni useimmat ammattikoulun käyneet työllistyivät heti valmistuttuaan.
Kyllä. Täysikäinen, saa tehdä miten haluaa!
Onpa maailma muuttunut parissakymmenessä vuodessa. Onneksi vanhempani eivät jarrutelleet muuttoani, kun aikoinaan kotoa lähdin. En minäkään haluaisi, 20v on sentään aikuinen jo.
Siis haluaako joku teistä av-mammoista oikeasti elättää 20-vuotiasta aikuista ihmistä vai yritättekö vain olla sarkastisia? Omat lapseni saavat kyllä muuttaa jo vaikka 15-vuotiaana pois kotoa, jos syynä on esimerkiksi opiskelupaikan saaminen.
Riippuu lapsesta itsestään ja hänen taloudellisesta tilanteestaan, mutta näin keskimäärin kyllä 2-kymppisen pitäisi pärjätä. Itse muutin 19-vuotiaana pois kotoa, tai tarkemmin sinä vuonna kun täytin syksyllä 19.
Tottakai ja pitääkin alkaa jo miettiä kotoa pois muuttamista. Samassa taloudessa ei vaan ole enää oikein tilaa nuorten aikuisten ihmisten kasvaa aikuisiksi. Ja jos nuorella alkaa olemaan yövieraitakin enemmän kuin vain silloin tällöin, niin nuoren paikka ei ole enää äiteen ja isukin makuuhuoneen viereisessä omassa huoneessa vaan ihan omassa kodissa. Oman asunnon vuokrat ja kulut pitää ihan itse maksaa, se ei ole enää vanhemman tehtävä..
Mitä ihmettä? Sehän on normaalia. Yleensä halutaan muuttaa heti kun täytetään 18 vuotta. Herää???
[quote author="Vierailija" time="16.10.2013 klo 16:44"]
En. Millä tuon ikäinen muka itsensä elättäisi? Sossun rahoilla vai? Ei onnistu.
[/quote] Ei kaikki saa Sossusta rahaa, kun ovat opiskelet ja saaneet hyvän ammattin ja joutuvat elättää teidät vanhatkin Sossun elätit, joita on vielä 30 vuotiaissa ja 40 vuotiaissa. Hävetkää. Sossu voi lopettaa Suomesta.
Jos ei 18v mennessä ole pois muuttanut, niin kyllä tulee kengän kuva persiille, meillä kasvatetaan lapset niin että ovat täysi-ikäisinä myös aikuisia, eikä mitään tynnyrissä kasvaneita uusavuttomia idiootteja. Se joka ei opeta lastaan pärjäämään maailmassa tekee suurta vahinkoa lapselleen.
Lasta voi tukea vaikka muuttaakin pois kotoota. Tuossa iässä kyllä osalla on jo lapsikin.
Meillä tytöt muuttivat omilleen 19v ja poika 21v. Ei tullut mieleenkään kieltää aikuisia ihmisiä. Silti tavataan viikottain ja ollaan yhteydessä lähes päivittäin.
Meillä nuo on olleet töissä ja opiskelemassa jo tuossa vaiheessa eli omat rahat ja oma tupa.
onko työpaikkaa tai opiskelupaikkaa? En kieltäisi, mutta pyytäisin miettimään jos ei ole kumpaakaan.
Öh, siis miksi ihmeessä pitäisi yrittää jarrutella? 20-vuotias joutaa kyllä jo aloittaa oman elämän, jos on ns. normaalijärkinen ihminen. Ehkä jo 17-vuotias aikoisi muuttaa, yrittäisin jarrutella, mutta että 20-vuotiasta...?