päivhoito maksusta kyselisin :)
Minkähän mukaan mahtaa laskua kertyä? Meille tuli TÄYSI päivähoitomaksu ajalta 01.08-31.08 vaikka lapsi ollut tolla ajalla max. viikon hoidossa.
Kommentit (8)
Eiks siinä ole kuntakohtaisia eroja? Ja eikös poissaolo pidä ilmoittaa etukäteen. Kun lapseni oli hoidossa, piti maksaa puolen kuun maksu, vaikka lapsi ei ollut ollenkaan hoidossa,
Tarkennatko vähän. Onko lapsesi siis aloittanut päivähoidon 1.8 vai onko hän ns. vanha asiakas eli hoitosuhde alkanut jo aiemmin? Tämä vaikuttaa laskuun. Jos tarkennat, osaan vastata täsmällisemmin.
Jos teillä ei ole käytössä sopimuspäivät tai muu osa-aikahoito, niin eiköhän laskun silloin kuulukin olla täysi. Meillä maksetaan puolet hoitomaksusta, jos lapsi on poissa KOKO kuukauden muusta syystä tai jos sairauspoissaoloja on vähintään 11 päivää. Edyllättäen tietysti, että muusta poissaolosta on ilmoitettu tai sairauspoissaolot ilmoitetaan aina.
tuliko siis lasku vai päätös?
Molemmissa pitäisi olla puhelinnumero josta voi kysellä lisätietoja. Monissa kunnissa sieltä ei vastaa elämäänsä kyllästynyt konttorirotta vaan ihan mukava ihminen jonka kanssa tuon asian selvittäminen käy helposti.
Täältä toki voit saada muutaman oikeasti hyvän vinkin, mutta 99% vastauksista on silkkaa vittuilua. Tämä minun kommentti on vähän molempia ;)
Ihan lasku on. Ajattelin häpäistä itseni täällä ensin jos joku tietäisi juurikin tuon että millä perusteella lähetetty täysi summainen lasku, ennen kuin soittelen kaupungille ja nolaan itseni ;D
Onko palvelusopimus ollut voimassa koko kk:n? Ei päivähoidossa makseta käytön vaan sopparin mukaan.
Yleensä nuo elokuun hoitopäivät pitää ilmoittaa viimeistään toukokuussa. Jos ei ilmoiteta muutoksista, niin laskutetaan koko kuukausi.
Tällainen teksti löytyy meidän kuntamme nettisivuilta:
Kesä-heinäkuu ovat maksuttomia ja/tai elokuun päivähoitomaksu puolitetaan, jos lapsi on poissa kunnallisesta päivähoidosta kesä- ja heinäkuun (1.6.-31.7.) ja/tai 1.-15.8. välisen ajan ja jos vanhemmat ilmoittavat lapsen poissaolosta kirjallisesti 8.5.2013 mennessä.
Sopimus lapsen poissaolosta voidaan tehdä ajalle 1.6.-31.7. tai ajalle 1.-15.8. tai molemmille em. ajanjaksoille.