Helsingissä on pirusti kerjäläisiä
Kävin pitkästä aikaa päivällä keskustassa ja joka nurkalla istui kerjäläismummo. joku näytti kaivavan setelin pussistaan ja antoi jotain onnetonta kukkakimppua vastaan mummolle. Miksi noille annetaan rahaa? Eikö jokainen tiedä toiminnan olevan järjestäytynyttä?
Kommentit (9)
Sitä minäkin ihmettelen, että kuka näille rahaa vielä tänä päivänä syytää. Mutta tietämättömyyttä on ihan organisaatiotasolla. Tampereellahan joku seurakunta/diakoniajärjestö oikein satsaa näiden ihmisten auttamiseen järjestämällä ruoka-apua, peseytymismahdollisuuden, vaatehuoltoa jne. Jotenkin kornia että kirkko tukee järjestäytynyttä rikollisuutta.
Ainakin (miespuoliset!) anarkomarkot syytää noille rahaa. Itse nähtyä...
Täällä katsos ollaan niin rikkaita ja anteliaita. Sinne vaan muki käteen ja rohkeasti mukaan jos käy kateeksi! Voit laittaa toki tännekin tilinumerosi niin ei pala niska.
noi kerjääjät kun ei saa noita rahoja itse, ovat orjia, en halua antaa rahaa orjapiiskureille
Diakoniaopisto/laitos avasi jo pari vuotta sitten helsinkiin romaneille sen Hirudon eli joku paikka jossa saavat ilmaiseksi kaiken mistä veronmaksajat joutuvat maksamaan.
Nyt on suunnittella itä-helsinkiin kerjäläisille ja paperittomille joku isompi mesta jossa saisivat ilmeisesti peseytymisen, terveyspalveluiden lisäksi yöpyäkin ilmaiseksi.
Suomihan on muuten ainoa EU maa jossa laittomasti maassa olevat saavat ilmaiseksi lääkärit yms. Muualla maailmassa sellaset passitetaan ulos maasta.
Summa summarum; Tervetuloa kaikki maailman luuserit, rikolliset ja laiskat suomeen, täällä saatte elää ilmaiseksi.
Toisinaan ne kerjää joku markan naamari tai pussi päässä, kun on naama hakattu mutkalle.
ja lisäksi taskuvarkaita ja ihan puhtaita ryöstäjiä, jotka puukolla tms uhkailemalla varastavat kaiken koruista ja matkapuhelimista lähtien. Minusta ihanan vilkasta ja rikasta uutta Hellsinkiä tämä tälläinen. Ei kukaan voi kaivat sitä vanhaa turvallista, tylsää ja hiljaista hellsinkiä.
t. vihreä
Saattaa johtua osittain siitä, että lehdissä kirjoitetaan, että kaduilla kerjää "romanialaisia" ja monet ihmiset eivät osaa yhdistää näitä erinäköisiä ihmisiä pohjoismaiden mustalaisiin, vaikka niistä on siinäkin kysymys ja yhteiskunnalliset vaikutukset ovat ihan samoja.
Asiaa ei välttämättä hirveästi auta sekään, että nämä kansainvälisesti toistuvat ongelmat sysätään yleensä jonkun valkoisen taustapirun syyksi. Milloin kyseessä on yleisrasismi tai rasismin perintö, milloin mystinen järjestäytynyt rikollisuus.
Tämän päivän vanhukset eivät ole olleet kosketuksissa kunnolla ruskettuneeseen monikulttuuriin, enintään nuorina näkivät mustavalkotelkkarista ideologisesti värittynyttä propagandaa USA:n rotuerottelun purkamisesta.
Tervetuloa maailmalle!