Miksi ystävä ei onnittele vauvauutisesta?
Odotan ensimmäistä lasta. Pitkäaikainen ystävä (vaikka kovin usein emme tapaakaan) ei onnitellut kertoessani olevani raskaana tekstarilla. Vastasi viestiin niukasti koskien tulevaa tapaamistamme, mutta ei sanallakaan kommentoinut vauvauutista. Tietää kyllä, että olemme yrittäneet pitkään saada lasta. Miten tämä pitäisi tulkita? Ei enää huvittaisi mennä tapaamaan koko tyyppiä.
Kommentit (10)
Kuinka mones aloitus jo?
Jos taitosi ovat tätä luokkaa sanoisin, ettei viestisi ole edes mennyt perille.
Jos katsot tarkkaan, viesteissä on sama aloitusaika. Eli olen lähettänyt vain yhden aloituksen, joka vauva.fi:n huoltokatkon takia lähti neljänä kappaleena jostain syystä.
Täällä on hostiili ilmapiiri, vaikka rakentaviakin kommentoijia löytyy.
Oho, vain sinulla vaikutti huoltokatko noin? Ettei vaan olisi huoltokatkoa siellä päässä...
Minulla on päinvastainen tilanne. Olen saamassa lapsen, vaikka en ole lainkaan lapsirakas ihminen ja olen aina ajatellut, etten edes halua lapsia. Nyt sitten kuitenkin taivuin miehen toiveeseen. Pitkäaikaisin ja paras ystäväni, vela, suitsuttaa hehkuvia onnitteluja täydellä tuutilla. Tuntuu, etten voi purkaa kenellekään epävarmuuden tunteitani, kun tuo ystävänikin on muka NIIN onnellinen puolestani, vaikka tiedän tasan tarkkaan, että hän inhoaa lapsia vielä enemmän kuin minä. Ahdistun tässä sitten yksinäni.
Eikö sitä sanota, että jos ei voi sanoa mitään hyvää, niin parempi olla hiljaa? Ystäväsi mielestä olet varmaan sopimaton äidiksi ja tulevan lapsesi elämän tulee olemaan yhtä helevttiä.
vanha tapa on tosiaan onnitella vasta kun lapsi on saatu elävänä maailmaan. Lapsettomuustaustalla luulisi löytyvän ymmärrystä raskausvaiheen komplikaatioihin.
Mä voin omasta puolestani sanoa, että en esim. onnitellut parasta ystävääni aikoinaan koska mun mielestä siinä ei ole mitään onniteltavaa. Ehkä ajattelisin eri tavalla jos niitä lapsia ois oikein tekemällä jouduttu tekemään, mutta hän raskautui varmaankin ihan ongelmitta. Ja raskauksista kertoi tyyliin "nyt en ota ruoan kanssa olutta kun oon paksuna", eli ei ollut mikään ihmeellinen asia hänellekään.
Ystäväsi pelästyi että olet käynyt panemassa hänen miestään kun noin yllättäen tulitkin raskaaksi.
Kyllä minäkin ihmettelisin ja harmistuisinkin, mutta tapaisin silti ystävän kuten sovittu. Kyllä vauvauutisia on tapana onnittella jos sen ilmoittaa noinkin ilmoitusluontoisesti, ja sitä suuremmalla syyllä jos tietää että lapsi on hyvin odotettu ja toivottu. Ottaisin asian ehkä jopa loukkauksena, mutta pitäisin ehkä loukkaantumisen sisälläni. Oletko varma että ystäväsi ei kärsi lapsettomuudesta, tai esimerkiksi haaveile itse lapsesta ja jostain syystä ei voi vielä lasta hankkia? Ne nimittäin selittäisivät tuon myös. Voi myös olla että ystäväsi pelkää menettävänsä sinut, ja ei voi olla iloinen puolestasi. Voisit kysyä ystävältäsi ihan suoraankin, että onko jotain pielessä kun ei onnitellut, vai eikö vain huomannut asiaa. Siis kysyä kannattaa kuitenkin niin ettei tee asiasta hirveän isoa numeroa.
vanhan uskomuksen mukaan raskaudesta ei saa onnitella, tuottaa epäonnea raskaudelle. Tässä ehkä syy?