25 kiloa mansikoita pakastettu! Kuinka paljon sinä laitat mansikkaa pakkaseen?
Meillä menee yleensä tuo 25 kiloa, mutta lasten kasvaessa määrää pitänee lisätä. ja kohta pääsee mustikkametsään ja vattupuskiin!!!
Kuinka paljon te muut yleensä laitatte marjoja pakkaseen?
Kommentit (38)
[quote author="Vierailija" time="03.07.2013 klo 12:50"]
Meillä menee yleensä tuo 25 kiloa, mutta lasten kasvaessa määrää pitänee lisätä. ja kohta pääsee mustikkametsään ja vattupuskiin!!!
Kuinka paljon te muut yleensä laitatte marjoja pakkaseen?
[/quote] Se riippuu siitä paljonko mansikkamaa kunakin vuonna tuottaa. tänä vuonna tähän mennessä on melkein syöty mansikat sitä mukaa kun niitä on tullut. ehkä joku viitisin litraa on joutanut pakkaseen asti. Mutta mansikat kukkivat vielä ja raakileitakin riittää eli kyllä se tuosta lisääntyy.
10 kg laitoin viime vuonna. Nyt, kun sulatan pakastinta, niin niitä oli varmaan vielä 5 litraa jäljellä. Silti ajattelin tuon 10 kg varmaan laittaa nytkin, jos paikallisella marjatilalla vaan on hyvät marjat.
En yhtään. Ostan kaupasta pakastealtaasta tarpeen mukaan. Mustikoita saatan vähän poimia ja raparperia on muutamaan piirakkaan/kiisseliin.
Marjoja laitan pakastimeen viitisenkymmentälitraa. Mansikkaa tuskin laitan ollenkaan tänäkään vuonna. Ellen sitten mehuiksi keitä.
Kuinka monta pakastinta teillä on?
En yhtään, vaan syön tuoreena, kun niissä on vitamiinit tallella. Sitä paitsi pakastetut mansikat aiheuttavat mulle vatsavaivoja. Pakastealtaasta en osta enää marjoja. Muutama vuosi sitten sain mustikoista reilun viikon kestävän noro-virusripulin.
[quote author="Vierailija" time="03.07.2013 klo 13:08"]
Kuinka monta pakastinta teillä on?
[/quote]
meillä on yksi iso pakastin ja kaksi pienempää.
t. Ap
Varmaan 15-20 kg. Pakastetut mansikat on näppäriä puuron viilentäjiä ja lapset tykkäävät.
Kuka pakastaa marjoja? Nehän on ihan kuvottavia ja vetisiä sen jälkeen eikä niitä pysty syömään!
terv. tuoreet tuoreina
Nauroin kippurassa edellistä ketjua missä mansikoita ei saanut syödä tuoreena että saadaan pakastetua.
Luulen että kotona löytyy vieläkin vuoden -88 mansikoita jos oikein tonkisi. Idioottien puuhaa sanon minä.
En pakasta, kaupasta löytyy laadukasta mansikkaa ympäri vuoden.
Minä en laita pakkaseen yhtään mansikkaa. Mansikat maistuu parhaalta ihan tuoreena. En tykkää mistään kiisseleistä tai keitoista enkä muistakaan jutuista mihin niitä pakastemansikoita tungetaan. Meillä syödään mansikat tuoreeltaan.
Minunkin lapsuuskodissani mansikoiden pakastamiseen suhtauduttiin lähes uskonnollisella vakavuudella. Tuoreita mansikoita ei saatu syödä, sillä mansikoita piti saada pakasteeseen mahdollisimman paljon. ..että saa sitten talvella herkutella. Pöh.
Mustikoita, herukoita ja vadelmia sen sijaan pakastan. Ne säilyvät käyttökelpoisina pakasteessakin.
12 kiloa meni pakkaseen ja yleensä ne menevät kaikki talven aikana.
[quote author="Vierailija" time="03.07.2013 klo 12:50"]
Meillä menee yleensä tuo 25 kiloa, mutta lasten kasvaessa määrää pitänee lisätä. ja kohta pääsee mustikkametsään ja vattupuskiin!!!
Kuinka paljon te muut yleensä laitatte marjoja pakkaseen?
[/quote]
Mansikkaa laitan n. 10kg itsekasvatettuja ja 15-20kg ostomansikoita. Mustikkaa pakastan n. 20 litraa, vattuja riippuen mitä luonto tarjoaa ja oma piha, niitä en osta. Viinimarjoja ja karviaisia sen mitä mahtuu noiden em. lisäksi.
En ollenkaan.
Mansikasta tulee vetistä, harmaata mössöä pakastimessa. Ne pitää syödä tuoreina, jolloin ne ovat parhaimmillaan. Vatut ja mustikat eivät pakastamisesta samaan tapaan kärsi.
Vasta 5kg laitettu, soseena tosin. Soseena ei se maku muutu sellaiseksi hillomansikaksi eikä tle niitä mansikkalörttejä, mitä sulatetuista tulee. maistuu mansikkasorbetilta enemmänkin. Tosi hyvää puuron päällä ja rahkan seassa. Tavoite on 15kg, katotaan ehdinkö laittaa.
Hei olen AP, pistin karmean kasan mansikoita pakastimeen pilaantumaan ja tulin siitä hehkuttamaan AV:lle koska ei minulla elämässä mitään muutakaan sisältöä tai leijumisen aihetta ole... Kuinka säälittävänä minua pität?
En yhtään. Pieni pakastin.