Lomakohteiden suosikkisi?
Eli mistä olet tykännyt ja nauttinut olosta.
Itselläni on Rhodos, Bahia Feliz, Lanzarote (Puerto del Carmen), Sunny Beach, Santorini,
Kommentit (3)
Jos noista peruskohteista tyyliin Rodos,Alanya, Kos, Mallorca, Torremolinos, Playa Del Ingles pitää valita... Ihan samaa kaikki. Jokainen on kiva just siellä ollessa. Paljon on riippunut ihan siitäkin, että millaiset säät ja millainen hotelli. Esimerkiksi Rodosta inhosin kovasti, koska hotelli oli kurppainen ja pettymys. Toisaalta paremmassa hotellissa olisin luultavasti tykännyt kovasti. Tai joku yksittäinen ikävä tapahtuma vaikka palaminen tai pahat rakot jaloissa tai mahatauti voi värittää muuten mukavaa matkaa niin, että kohdekaan ei tunnu mukavalta.
Sen sijaan kaupunkikohteet säväyttää ihan toisella tavalla. Tykkäsin myös Nizzasta kovasti.
Olin rupeamassa vastaamaan Kiina, mutta tajusin, että se ei ole mikään "lomakohde" siinä mielessä mitä ap tarkoittaa. Samalla tajusin, että en ole koskaan käynyt missään "lomakohteessa" vaikka lähemmän 30 maassa olen käynytkin.
Mutta jos niistä maista pitää valita joissa itse olen käynyt, sanon edelleen Kiina.
Jos omatoimisesti liikun niin Italian Toscanan alue on suosikkini. Mutta hyvin olen viihtynyt Kreikan saaristossakin ja jenkeissä.