Apua! Ampiaisilla pesä seinässä oven ulkopuolella!
Ampiaiset on tehneet pesän puurakenteisen rapatun talon seinän sisään, häiriintyivät kun tultiin kotiin yökylästä, ja pörräävät nyt ulko-oven yläpuolella ikkunoissa (ullakkokerroksessa ovat päässeet ikkunan sisäpuolellekin). Niitä on satamäärin ja kuulostavat vihaisilta.. Meillä on pienet lapset, pelottaa että menevät liian lähelle ja parvi hyökkää..
Ulos pääsee onneksi toista kautta, mutta jos alkavat rapussa pörrätä, miten siellä uskaltaisi kulkea? Asuntoon eivät ole -vielä- päässeet. Asutaan siis pienkerrostalossa ilman isännöitsijää/huoltomiestä, itse pitää hoidella tämä ongelma.
Kommentit (3)
Niin joo, seinän sisään... Myrkyttää varmaan voi siltikin jos katsot tarkkaan, mikä on se kolo, josta ampiaiset menevät sisään ja ulos. Meillä siis toinen ampiaispesistä oli kuistilaudoituksen alla, jolloiln vain suihkutettiin laudoituksen raosta sitä raidia ja taivutetulla rautalangalla pudotettiin pesä kun se hiljeni.
Mä vähän pelkään, että suuaukko on liian korkeella seinässä, jotta sinne saisi suihkutettua mitään (ainakaan nopeesti, ennenkuin ehtivät kimppuun), koska eivät ihan oven edessä pörrää suuremmin.. Paljonkohan tuholaistorjujat ottaa hintaa keikasta? Tietäiskö joku?
Ap
Jos pesän suuaukko näkyy, niin pesän saa myrkytettyä. Me ollaan myrkytetty kaksikin ampiaispesää, vaikka toisen suuaukkoa ei edes nähty. Ihan tavallista raidia kaupasta (mustakorkkinen purkki), kunnon suojautuminen ja kunnon suihku pesän lentoaukosta sisään. Kannattaa tehdä iltasella kun ampiaiset ovat suuremmalla todennäköisyydellä pesässä. Myrkyttäkää vaikka pariin kertaan kunnes hiljenee kokonaan. Ja sitten pesän hajotus.