Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helvetti!

Vierailija
15.07.2013 |

Että on paska olo. Vähän taustaa: Kohta neljä vuotta täyttävä tyttäremme on koko ikänsä järjestänyt silloin tällöin huutokohtauksia. Hän kärsi pieneneä koliikista yöllä huutaen ja luulen että kehitys lähtenyt vähän vikasuuntaan. Hän on myös ollut kade ja väkivaltainen sisarelleen, joka on vajaat pari vuotta nuorempi. Noista voisi enemmänkin puhua mutta tämä viimeksi tapahtunut:

Olimme lomamatkalla ravintolassa ja tilasimme lapsille kanaa keitettyjen perunoiden kanssa. Keskustelimme valinnasta lasten kuullen ja luulimme valinnan olleen hyvä, sillä ovat molemmat aina pitäneet esim. kasvisbroileri-purkkiruuasta. Vanhempi tyttäremme teki kuitenkin tenän ja kieltäytyi syömästä ja huutonsa yltyi houkutteluista huolimatta. Hän halusi nakkeja. Kannoin hänet ravintolan sivuovesta hotellin takapihalle jossa hän huusi katkerana ja tärisevänä ja minä vain toistin, että nakkeja nyt ei ole mutta myöhemmin voisi saada käytyämme kaupassa. Hän huusi, että hänellä on nälkä. Kohtausta kesti arviolta parikymmentä minuuttia kokonaisuudessaan. Lähdimme viimein takaisin. Tilasimme hänelle nakit, jotka hän söi hyvällä ruokahalulla. Välikohtauksen jälkeen hän oli jotenkin poikkeava, ikään kuin näennäisen iloisesti lepertelevä, sanoi mm. että ei ole mitään hätää. Kun tapahtuneesa on nyt pari päivää, on hän paljolti jo normaalin, entisen oloinen.

Helvetin helvetin helvetti! Kaikki tämä muka vain kasvatuksellisten periaatteiden takia. Että: jos on todella nälkä niin maistuu kyllä se ruoka mikä ennenkin on maistunut. Ja: ei saa antaa ulkopuolisille vaikutelmaa, että antaa periksi. Ja vielä vihoviimeisin: ei voida heittää hukkaan rahaa!

Voi jumalauta saatana!

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on nyt ongelma luetun ymmärtämisen kanssa.. En saa selvää, mikä välikohtauksessa ja sen ratkaisemisessa tai jälkiseurauksissa sinua varsinaisesti risoo.

Vierailija
2/4 |
15.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taitaa vaan ottaa päähän kun piti antaa periksi, ja taas periksi ja taas periksi. Silloin pääsee helpommalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi sä edes vaivaudut tappelemaan lapsen kanssa ensin 20 minuuttia jos annat kuitenkin lopulta periksi. Eihän se lapsi tuossakaan muuta oppinut kuin sen, että äiti kyllä taipuu kun tarpeeksi jaksaa kirkua.

 

Uskon siis, että on rankkaa jne, mutta tuolla tyylillä on jatkossa vielä hankalampaa.

Vierailija
4/4 |
15.07.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alkuperäisestä kirjoituksesta ei oikein ota tolkkua. a) Harmittaako sinua että annoit sittenkin nakkeja, vai b) Harmittaako ettet heti antanut nakkeja vaan huudatit ensin vai c) Mietitkö että onko tyttö jotenkin "outo" vai miksi viittasit tuohon lepertelyyn yms.?

Voitko ap selventää mistä oikein kyse.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kahdeksan