Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ketään muuta, joka oudoksuu vauvan nukuttamista ulkona?

Vierailija
10.06.2013 |

Vauva on nyt 7kk ja en vieläkään ole kuin pariin otteeseen vaunulenkin jälkeen jättänyt lapsen nukkumaan ulos vaunuihin. Eikö lapsi saa tarpeeksi raitista ilmaa, jos muuten oleilee ulkona vauvan kanssa? Jotenkin hirvittää jättää lapsi YKSIN ulos. Olenko ainut? Muut äidit saavat oloni hyvin huonoksi, kun ihmettelevät, miksen nukuta vauvaa ulkona. 

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
10.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En oudoksu. Toisaalta en ole sillä lailla vauvassani kiinni, että en sallisi hänelle edes päiväuniaikaa yksin. Hänellä ON oikeus omaan rauhaansa ja kunnioitan sitä.

Isommatkin lapset saavta halutessaan nukkua meillä ulkona.

Näillä helteillä useampi heistä on nukkunut joko keskenään tai YKSIN yön teltassa pihalla.

Vierailija
2/7 |
10.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

En minäkään tykännyt jättää lasta oman onnensa nojaan pihalle... tosin mä asuinkin silloin kerrostalossa, mutta vaikka ois rivari/omakotitalo niin en siltikään välttämättä.
Perhetyöntekijät tuputtivat nukuttamaan parvekkeelle, mikä on kai aika sama asia..
Enkä siis ymmärrä sitä että talvella kovassakin pakkasessa vauva nukkumaan ulos. Eihän siellä aikuinenkaan nukkuis niin miksi vauvakaan??

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
10.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä yksi samanmoinen! Et siis ole ainut.

Vierailija
4/7 |
10.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla sama juttu. Yleensä nukkuivatkin päikkärinsä sisällä pinniksessä

 

 

Vierailija
5/7 |
10.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tasan samaa mieltä ap! Ei anneta kaikenmaailman mielenterveyspotilaiden kuten 2 lannistaa meitä ;)

Vierailija
6/7 |
10.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä oudoksuin aluksi, mutta kun vauva alkoi jatkuvasti heräillä unilta, kokeilin ulkona nukuttamista ja se auttoi. Meillä oli kunnon untuvamakuupussi, joten ei tarvinnut miettiä, tarkeneeko vauva.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
10.06.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä myös samoin ajatteleva mamma. Yksikään lapsistani ei ole koskaan nukkunut ulkona eikä edes ulkoillut talvikautena alle 1-vuotiaana kuin muutaman kerran. Ihan normaaleja ovat ja nyt vähän isompina painelevat aamupalan jälkeen ulos ja käyvät sisällä vain syömässä ja nukkumassa. Musta ei vain ollut järkevää työntää yhtä nukkumaan ulos, kun itse ja isommat lapset meni päikkäreille sänkyihinsä. Edes esikoisen kanssa se ei tuntunut normaalilta, kun nukkui hyvin sängyssään syntymästä saakka.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi viisi kaksi