Onko totta, että abortissa ei huolehdita sikiön kivunlievityksestä? ev
Tätähän Räsänen kritisoi (ei niinkään kenenkään oikeutta aborttiin).
Kommentit (30)
Sikiöllä ei ole vielä tietoisuutta itsestään edes. Ihmiset ei tajua että esim kivun aistimiseen tarvitaan valmiimpi systeemi. Sikiön kädessä voi olla refleksi valmiina ja siitä saadaankin näyttäviä antiaborttivideoita, mutta jos ei ole mitään joka sen tuntoaistimuksen vastaanottaa...
Sikiön hermosto ei vielä ole kehittynyt kipua aistimaan, joten kipuaistimusta ei ole.
Miksi muuten kukaan abortin vastustaja ei ole kiinnostunut syntymän aikaisesta vauvan kivunlievityksestä? Syntymässä lapsi puristuu synnytyskanavassa niin, että kallonluut siirtyilevät paikoiltaan, voi tulla ruhjeita ja joskus jopa luun murtumia. Syntymä onkin yksi kivuliaimmista hetkistä elämässä!
Mitenköhän se sikiön kivunlievitys edes teoriassa onnistuisi? Nykyisinhän tehdään eniten varhaisten viikkojen lääkkeellisiä keskeytyksiä, jossa äiti saa lääkkeet ja alkaa vuotaa. Tai sit kaavintoja. MITEN se kivunlievitys oikein tapahtuisi?
[quote author="Vierailija" time="12.07.2013 klo 09:41"]
Sikiön hermosto ei vielä ole kehittynyt kipua aistimaan, joten kipuaistimusta ei ole.
Miksi muuten kukaan abortin vastustaja ei ole kiinnostunut syntymän aikaisesta vauvan kivunlievityksestä? Syntymässä lapsi puristuu synnytyskanavassa niin, että kallonluut siirtyilevät paikoiltaan, voi tulla ruhjeita ja joskus jopa luun murtumia. Syntymä onkin yksi kivuliaimmista hetkistä elämässä!
[/quote]
kannattaisi tosiaan varmaan pohtia ensin tätä.
[quote author="Vierailija" time="12.07.2013 klo 09:48"]
Mitenköhän se sikiön kivunlievitys edes teoriassa onnistuisi? Nykyisinhän tehdään eniten varhaisten viikkojen lääkkeellisiä keskeytyksiä, jossa äiti saa lääkkeet ja alkaa vuotaa. Tai sit kaavintoja. MITEN se kivunlievitys oikein tapahtuisi?
[/quote] Ja lääkärinkoulutuksellaan ja "ammattitaidollaan" ratsastava Päivi Räsänen ei ole edes tajunnut miettiä asiaa tältä kannalta. On se pahvi!
Mitä muutakaan voi tuollaiselta fanaatikolta odottaa? Räsänen on laukonut melkein yhtä paljon sammakoita suustaan kuin George W. Bush konsanaan.
Tai sitten on miettinyt ja täysin tietoinen asiasta, mutta antaa silti mennä, koska sillä saa tunteisiin vetoavan argumentin ja luottaa siihen, että suurilla massoilla ei ole lääkärin koulutusta.
AP, tää ei oikeasti ole mikään issue.
Räsäsen hakee taas populistista huomiota näillä lausunnoillaan ja yrittää vedota muihin samanmielisiin.
Eiköhän nuo aborttirajat ole maailmassa ihan lääketieteellisin perustein vedettyjä, eli yleensä abortti on tehtävä ennen 12. raskausviikkoa, poikkeuksellisista syistä ennen 20. viikkoa.
12-viikkoisella alkiolla ei edes ole luita vielä. (huom! lääketieteellisesti tämän ikäinen ei edes ole sikiö vielä, vaan siis todellakin alkio.) Se liikehtii kyllä refleksinomaisesti, mutta aivojen neurologia ja synapsit ovat vasta muotoutumassa. Ilman aivoja ei voi olla tietoisuutta. Lääkärinä Räsänen tietää tämän ihan varmasti.
Noita viikkoja myöhemmissä aborteissahan on lähes AINA kyse siitä, että sikiö on niin vammainen, ettei se eläisi muutenkaan synnytyksen jälkeen tai kuolisi joka tapauksessa kohtuun, tai elinennuste on ehkä vuoden verran jatkuvissa kivuissa, joten eikö ole inhimillisempää lopettaa kärsimykset mahdollisimman aikaisin?
Minua ärsyttää nämä jotka tuomitsevat henkilön, eikä löydy yhtään, millä argumentoida itse asiaa. Eikö sikiön kärsimyksestä saa mainita, vaikka juuri käydään kansalaisaloitteen pohjalta läpi turkistarhausta? Miksi ihmisen alun kärsimykset on tabu?
Sikiö on pitkälle kehittynyt. Kahden kuukauden ikäisenä hermorakenne on tasolla, jolle moni eläin ei ikinä kehity. Silti väitetään, ettei sikiön hermorakenne ole valmis. Eihän se ole, mutta minkä takia me huolehditaan eläinten kärsimyksestä tai vaikka rituaaliteurastuksista? Aistiiko kana rituaaliteurastuksen eron sallittuun paremmin kuin sikiö abortin kivut?
Aivan sama kuka asiasta on puhunut. On naurettavaa, jos edes 2000 luvulla ei voida puhua sikiön kärsimyksestä. Aiheeseen on joka tapauksessa puututtava. Ei syy olla vähentämättä kärsimystä voi olla sen vaikeus. Onhan monella maatilallakin jouduttu toteuttamaan vaikeita operaatioita, kun vaaditaan virikkeitä ja muuta perus karsinoiden lisäksi. Tiukemmat vaatimukset ovat johtaneet monen maatilan lopettamiseen, kun siirtymäajat ovat menneet umpeen. Teurastuskin on noussut sen verran arvokkaaksi, että sitä keskitetään yhä vähemmille yrittäjille. Ehkä abortissakin olisi syytä olla siihen erikoistuneet tahot, joilla on paremmat valmiudet huolehtia, että sikiöä kohdellaan asianmukaisesti.
Siinä Räsänen oli oikeassa että Abortti on aihe josta ei saa puhua. Se vain täytyy hyväksyä ja todeta naisen oikeudeksi tilanteessa kuin tilanteessa.
[quote author="Vierailija" time="12.07.2013 klo 11:06"]
Siinä Räsänen oli oikeassa että Abortti on aihe josta ei saa puhua. Se vain täytyy hyväksyä ja todeta naisen oikeudeksi tilanteessa kuin tilanteessa.
[/quote]
Miten sikiön kärsimys liittyy äidin oikeuteen? Se kipu on hoidosta kiinni.
Lääkärin valassa luvataan lievittää kärsimyksiä, mutta miksi se ei ole normi suomalaisissa aborteissa? Kun kerran elämääkään ei yritetä siinä valan mukaan säilyttää, oikeuttaako se tekemään sen mahdollisimman raa-asti ja sikiön ihmisyyttä kunnioittamatta?
Siitähän on paljon väitelty, että sikiöllä ei vielä ole ihmisyyttä. On kuitenkin sen verran, että sitä turhaa kipua voidaan välttää.
Nykyiset aborttirajat perustuvat juuri nimenomaan sikiön hermoaistien kehitykselle.
[quote author="Vierailija" time="12.07.2013 klo 11:01"]
Minua ärsyttää nämä jotka tuomitsevat henkilön, eikä löydy yhtään, millä argumentoida itse asiaa. Eikö sikiön kärsimyksestä saa mainita, vaikka juuri käydään kansalaisaloitteen pohjalta läpi turkistarhausta? Miksi ihmisen alun kärsimykset on tabu?
Sikiö on pitkälle kehittynyt. Kahden kuukauden ikäisenä hermorakenne on tasolla, jolle moni eläin ei ikinä kehity. Silti väitetään, ettei sikiön hermorakenne ole valmis. Eihän se ole, mutta minkä takia me huolehditaan eläinten kärsimyksestä tai vaikka rituaaliteurastuksista? Aistiiko kana rituaaliteurastuksen eron sallittuun paremmin kuin sikiö abortin kivut?
[/quote]
Kyllä tässä ketjussa on kommentoitu aivan itse asiaakin.
Sinulta toivoisin kuitenkin nyt lähdettä noille väitteillesi kaksikuisen sikiön hermorakenteesta. Kahdeksannella raskausviikolla sikiö on vasta sentin kokoinen "papu", jonka aivot ovat = ohut solukerros. Väitän, ettei sikiö tunne kipua.
Sitä paitsi abortissa ei silvota sikiötä, vaan aiheutetaan sikiön ulosvuoto kemiallisesti tai kirurgisesti imemällä sikiö ulos. Kipu ei siten ole sen kummempaa kuin vauvalle syntymätilanne.
Abortti on ilman painavaa lääketieteellistä syytä mahdollinen 12. raskausviikkon asti, silloin sikiö on 4-5 senttinen.
ei eläimetkään saa sen kummempaa kohtelua ennen kuin ne pistetään lihaksi, miks siis joku ötökkäkään
[quote author="Vierailija" time="12.07.2013 klo 11:29"]
Nykyiset aborttirajat perustuvat juuri nimenomaan sikiön hermoaistien kehitykselle.
[/quote]
Laitatko lähdettä, että abortti-ikäisen sikiön tuntemukset ovat tuotantoeläimiä kehittymättömämmällä tasolla.
Jos vielä viittaisit tutkimukseen, kuinka sikiö alkaa jossain iässä kokea kipua ja mikä sen kivunkokemuksen yhtäkkiä saa aikaan. Ehken odota sitä. Jos olet yhtään perehtynyt hermostoihin, tiedät, että tuollaisia rajoja ei ole ja viestisi on yhtä puutaheinää tässä aiheessa. Sikiön kehitys ei noudata oppikirjojen portaita, vaan portaat vaan ovat siellä oppikirjoissa kuvaamassa kehityksen eri vaiheita keskimäärin ja siihen kehittyneeseen syntyvään lapseen verrattuna.
Hermoratojen liike alkaa jäsentymään aborttiiän jälkeen, mutta ei se tarkoita, ettei sitä olisi. Sitä on ja paljon, kun sikiölle tuotetaan kipua.
OT, ja homouskin on KIPU, tepsiiköhän burana siihen?
Erotellaanpa nyt se, että puhutaanko alkiosta vai sikiöstä ja muistetaan, että raskausviikko ja alkion ikä ei ole sama asia. Selkärankaisten kehitys kohdussa kulkee tsygootista alkioon ja sikiöksi. Tsygootti todellakin on se pelkkä "solumöykky". Alkio on seuraava kehitysvaihe ja 10. raskausviikon jälkeen (kun alkio on 8 viikon ikäinen) ihmisalkiota aletaan kutsua sikiöksi.
Tietenkään sitä ei voi kukaan varmasti todistaa, että tunteeko esimerkiksi se 8 viikon ikäinen alkio kipua vai reagoiko refleksinomaisesti kosketukseen. 10. raskausviikolla mikään "hermorakenne" ei todellakaan ole valmis, eikä millään eläimellä, paitsi ehkä kastemadolla ole alkion tasoista hermorakennetta.
Ja muistetaan, että 12. raskausviikolla sikiö on luumun kokoinen, n. viisi senttiä pitkä ja painaa 13 grammaa. Miten tämän kokoiselle tai pienemmälle annostellaan kipulääkettä? Alkio ei edes ole täysin istukan varassa vielä, että se saisi osansa äidin kipulääkkeestä. Jos ruskuaispussi jotenkin rikottaisiin ja sen sisään yritettäisiin työntää kipulääkettä, niin alkio kuolisi siihenkin yritykseen.
Tämä on täysin populistista huuhaata Räsäseltä. Hän tietää varsin hyvin, ettei varhaisen abortin yhteydessä VOIDA MITENKÄÄN antaa alkiolle tai sikiölle kipulääkettä.
Niissä harvinaisissa tapauksissa, kun raskaus keskeytetään lähempänä puoltaväliä (tai ylikin), on toimenpide kylläkin oikeasti synnytys eikä mikään kaavinta. Ymmärtääkseni sikiö tällöin nimenomaan lopetetaan lääkkeellisesti kohtuun ja äiti synnyttää kuolleen sikiön. Ikävää, kurjaa ja kamalaa tietysti, kun sikiö yleensä olisi jo lähes elinkelpoinen puolen välin jälkeen. Mutta ikävää, kurjaa ja kamalaa on sikiön vaikea vammaisuuskin.
Jos sikiöltä vaikkapa puuttuu aivot kokonaan tai todetaan trisomia 13 tms, jolloin vauva todennäköisimmin kuolee välittömästi synnytyksen jälkeen, niin eikö ole inhimillisintä lopettaa raskaus heti kun näin kurja tilanne on selvinnyt?
[quote author="Vierailija" time="12.07.2013 klo 11:33"]
Sinulta toivoisin kuitenkin nyt lähdettä noille väitteillesi kaksikuisen sikiön hermorakenteesta. Kahdeksannella raskausviikolla sikiö on vasta sentin kokoinen "papu", jonka aivot ovat = ohut solukerros. Väitän, ettei sikiö tunne kipua.
[/quote]
Pitääkö ensin todistaa tieteellisesti, että on aiheutettu kipua ennen kuin aletaan miettimään miten sitä lievitetään? Näinkö lääkärin etiikka opetetaan teillä? Tutustu ensin, mitä kipu on fysiologisesti, sitten katso mitä sikiölle tapahtuu etenkin 2 kuukauden iän jälkeen, mutta voi olla aikaisemminkin.
Kyllä kivut on todettavissa sikiöstä paljon helpommin ja varmemmin kuin rituaaliteurastuksen haitat eläimille verrattuna niiden tavalliseen kohteluun. Se kokeeko sikiö sitä tietoisesti on mielestäni sivujuonne, jonne toimenpidettä harjoittavat haluavat johtaa keskustelua. Kuka tietää mistään muustakaan toisen tiedostamisesta, ei eläimenkään uskottu ajattelevan, eikä kaikki vieläkään usko eläinten ajattelevan.
Kun sikiön kivunlievitys on mahdollista abortin yhteydessä, minun mielestäni abortissa tehdään väärin, kun kivunlievitystä ei järjestetä. Sikiö vain imaistaan ja tuodaan ulos aivan kohdun olosuhteista poikkeavaan kuolemaan.
[quote author="Vierailija" time="12.07.2013 klo 11:44"]
Ja muistetaan, että 12. raskausviikolla sikiö on luumun kokoinen, n. viisi senttiä pitkä ja painaa 13 grammaa. Miten tämän kokoiselle tai pienemmälle annostellaan kipulääkettä? Alkio ei edes ole täysin istukan varassa vielä, että se saisi osansa äidin kipulääkkeestä. Jos ruskuaispussi jotenkin rikottaisiin ja sen sisään yritettäisiin työntää kipulääkettä, niin alkio kuolisi siihenkin yritykseen.
Tämä on täysin populistista huuhaata Räsäseltä. Hän tietää varsin hyvin, ettei varhaisen abortin yhteydessä VOIDA MITENKÄÄN antaa alkiolle tai sikiölle kipulääkettä.
[/quote]
Miten hitossa nyt taas pitää vedota Räsäseen? Hän on ottanut aiheen puheeksi, mutta ei se muuta asiaa toiseksi.
Ihmisillä kyetään antamaan hyvin paikallisia hoitoja ja kyse on lähdetäänkö aihetta tutkimaan ja toteuttamaan. Helppo tapa alkeelliselle kivunlievitykselle on poistaa sikiö puudutusastiaan johon se lamaantuu. Sillä vähennetään jo paljon kärsimystä. Ei ole mitenkään teknisesti edes hankalaa tehdä se jo kohdun sisällä, mutta nyt sitä ei tehdä edes ulkopuolella.
Näin olen ymmärtänyt. Oma mielipiteeni on, että ainoa, joka voi päättää abortin oikeutuksesta on juuri äiti, eikä hänelle kuulu vastuu siitä teosta, jos ei kykene vaikuttamaan tai edes tiedä siitä kivusta. Itse toimenpiteestä vastuu on sen toteuttajalla. Jos kipua syntyy, se on täysin väärin Ja nimenomaan lääkäriltä tai muulta, joka vastaa toteutuksesta.
Aivan kuin eläimillä lopetus on toteutettava ilman kärsimyksiä, sama koskee sikiötä.