jos käy juoksemassa kerran viikossa, ja harrastaa muuta liikuntaa muina päivinä
Kommentit (16)
[quote author="Vierailija" time="21.05.2013 klo 23:11"]
3 zumbaa ja 2 pumppia... eiköhän siinä ole jo riittävästi aerobista osastoa. Mitä jos pitäisit yhden lepopäivänkin viikossa? Sekä fysiikan että psyykkeen vuoksi. Laihtumisen saavutat oikealla ruokailulla, siihen et yhtä ylimääräistä lenkkiä tarvitse.
[/quote]
Juuri näin. Laihtumiseen vaikuttaa käytännössä vain nautittu ravinto. Tottakai se liikunta edesauttaa sitä hyvänä olona ja motivaattorina, mutta kilokalorien kulutuksen kannalta merkityksetöntä.
Yksi kilo läskiä vastaa n. 7000kcal. Pyörää polkiessa kuluttaa n. 300kcal/tunti. Siitä on hyvä laskea kuinka paljon vaatii konkelin polkemista sen yhden ihrakilon polttamiseen :) (laskutaidottomille, pyöristäen 24h).
Ja todellakin kannattaa lepopäivääkin pitää. Vai onko nyt se ns. innostumisvaihe, että pitää kaikille näyttää että kyllä tämä mamma jaksaa ja haluaa?-) Eihän siinäkään väärää ole, mutta suosittelen ottamaan sellaisen rytmin jota jaksaa ylläpitää pidemmänkin aikaa, eli elämäntapamuutos. Jos kuukauden ravaat noissa pumpeissa ja muissa tappotahtia niin sitten helposti iskee kyllästyminen ja väsymys.
Kaikkea hyvää ja tsemppiä kilojen pudottamiselle! Jos siis on edes järkeä tuosta painosta tuolla pituudella pudottaa.
[quote author="Vierailija" time="21.05.2013 klo 22:47"]
"no meidänkö pitäisi tietää onko siitä sulle iloa" "no on kysymyksiä"..
Ei voi olla totta miten töykeitä ja epäystävällisiä vastauksia! Miksi ei voi asiallisesti ja ystävällisesti vastata..
Kivaa kesää kaikille
No ihan asiallisesti yritin minäkin ap:lta kysyä, että millaista hyötyä tarkoittaa, kun kysymys alunperin oli vain että onko juoksemisesta hyötyä. Mutta vähän tylyn oloisen vastauksen sain..."miksikäs sitä yleensä juostaan"
[/quote]
[quote author="Vierailija" time="21.05.2013 klo 22:47"]
"no meidänkö pitäisi tietää onko siitä sulle iloa" "no on kysymyksiä"..
Ei voi olla totta miten töykeitä ja epäystävällisiä vastauksia! Miksi ei voi asiallisesti ja ystävällisesti vastata..
Kivaa kesää kaikille
[/quote]
Asiallisia vastauksia tuli näköjään sen jälkeen kun ap kertoi tilanteestaan niin paljon että siihen pystyi jotain fiksua kommenttia antamaan ; )
Jätä pumpit pois, treenaa salilla kunnolla ja isoilla painoilla ja käy 1-2 kertaa viikossa lenkillä. Siitä on hyötyä, opit juoksemaan. Koskaan ei voi tietää, koska sitä taitoa tarvitsee.
Ehkä voisit jättää jonkun ohjatun tunnin viikossa väliin ja käydä juoksemassa kahdesti viikossa? Silloin kunto, niin keuhkojen hapenottokyky kuin kestävyys kohenisivat varmasti. Voisit myös googlettaa "juoksukoulu" ja katsoa sieltä itsellesi sopivia vinkkejä.
Juoksua harrastavat käyvät toki juoksemassa 3-5 kertaa viikossa, mutta jos itse haluat keskittyä enemmän aerobiseen liikuntaan, juoksu on siihen hyvä lisä. Tosin suosittelen treenin tasapuolisuudenkin vuoksi, että kävisit kuitenkin kahdesti...
No joka tapauksessa, kerran viikossa on parempi kuin ei lainkaan, haittaa siitä ei ainakaan ole. Ainakaan kunhan muistat lämmitellä ensin ja venytellä jälkeen. Iloista reippailua!
No on kysymyksiä, itse kai tuon tiedät ja tunnet mitä hyötyä/ haittaa siitä on, hohhoijaa
suunnitelen uutta treeniohjelmaa ja en ole juossut ennen, siksi kyselen, jos täällä olisi joku joka jotain juoksemisesta tietäisi.. ei taida olla ketään.
ap
No pinnistä nyt vähän ja verbalisoi enemmän mitä haluat tietää. Kerro siitä treeniohjelmastasi ja mitä oikein tavoittelet. Ympäripyöreään kysymykseen on hankala vastata mitään järkevää.
Joo haluan laihtua , olen 164cm ja 64 kg about. Käyn zumbassa n. 3 kertaa viikossa, bodypumpissa 2 kertaa ja salitreeniä 2 kertaa viikko, venyttelyt päälle. Tähän haluan jotain lisää vielä.
ap
ok. palaan asiaan huomenna, nyt on mentävä nukkumaan.
ap
"no meidänkö pitäisi tietää onko siitä sulle iloa" "no on kysymyksiä"..
Ei voi olla totta miten töykeitä ja epäystävällisiä vastauksia! Miksi ei voi asiallisesti ja ystävällisesti vastata..
Kivaa kesää kaikille
siis jos juoksee kerran viikossa n. 5km ja muina päivinä harrastaa muuta liikuntaa?
sitä tarkoitan-
ap
Millälailla siitä pitäisi olla hyötyä? Terveydelle, juoksukyvylle, laihtumiselle...?
Miksikäs sitä yleensä juostaan? omaksi ilokseen, terveydeksi, laihtumiseksi, treenin vuoksi.
ap
No meidänkö pitäisi tietää onko siitä sulle iloa? Muihin voi varmaan vastata, että joo, on se ihan hyvää treeniä se juoksu. Parempi juosta kuin istua sohvalla, terveyden ja laihtumisenkin kannalta.
[quote author="Vierailija" time="21.05.2013 klo 22:36"]Joo haluan laihtua , olen 164cm ja 64 kg about. Käyn zumbassa n. 3 kertaa viikossa, bodypumpissa 2 kertaa ja salitreeniä 2 kertaa viikko, venyttelyt päälle. Tähän haluan jotain lisää vielä. ap[/quote]
3 zumbaa ja 2 pumppia... eiköhän siinä ole jo riittävästi aerobista osastoa. Mitä jos pitäisit yhden lepopäivänkin viikossa? Sekä fysiikan että psyykkeen vuoksi. Laihtumisen saavutat oikealla ruokailulla, siihen et yhtä ylimääräistä lenkkiä tarvitse.