Päiväkodin hoitaja on lähettänyt tyttöni tekemiä
Piirustuksia omalle tyttärelleen (joka asuu isällään). Saako näin tehdä? Minusta hieman omituista, että kysymättä minulta lapseni piirustuksia on lähetelty ihmisille joita en tunne.
Kommentit (7)
Kun äitini oli päiväkodissa töissä, ne hoitolapset lähettelivät joskus piirustuksia mun lapsille (joista äitini oli heille kertonut). Mun mielestä oli tosi herttaista ja nuo lapset siis itse oma-aloitteisesti halusivat piirustuksia tehdä. En ymmärrä miksi tuollaiseen tarvittaisiin vanhempien lupaa. Tekeehän ne lapset jatkuvasti toisilleenkin piirroksia.
Olisko jollakulla kotona "Päiväkodin säännösti I - XIV" -teosta? Siinä mielestäni on kohta, jossa puhutaan tästä lasten piirustusten antamisesta eteenpäin kysymättä vanhemmilta lupaa. En vain muista, mitä siinä sanotaan.
Vähän off topic mutta musta oli herttaista, kun ollessani kipeänä poikani (5v) tarhakaverit lähetti mulle piirrustuksia. :D Poika oli kertonut äidin olevan sairaana ja sieltä sitten tuli prinsessaa ja monsteria tuherrettuna. Suloista.. :)
En nyt sinuna tekisi tuosta kovinkaan suurta numeroa..
meidän pk hoitajat heittää ne roskiin
Työskentelen lasten parissa ja joskus lapset antavat minulle piirustuksia annettavaksi lapsilleni. Laitan kylläkin nuo piirustukset usein roskiin. Kotona on piirustuksia ihan riittävästi omastakin takaa.
Päiväkodin hoitaja vaikuttaa asiallisemmalle ja lasta enemmän kunnioittavalle kuin ap.
Kuulostaa kyllä aika ihmeelliseltä o_O. Onko tyttösi pyytänyt lähettämään?