Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta miten ne vanhemmat sitten itse saavat omaa aikaa jos ei päiväkotia olisi lomallakin? hui kauhistus jos joutuisi lomaa viettämään oman lapsensa kanssa.

meillä lapsi poissa päiväkodista 2 kk kesällä kun lomat eivät mieheni kanssa ole samaan aikaan. Ainakin itse odotan kesää että voi lapsen kanssa lomailla....

Olisi kiva tietää mitä liikkuu sellaisen äidin / isän päässä kuka vie lomallakin lapsensa tarhaan? Miksi teitte lapsia jos ette halua viettää aikaanne niiden kanssa?

Vierailija
2/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen, ihme kyllä, samaa mieltä Apusen kanssa. Vanhemmuudesta ei voi pitää lomaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onkohan tuo kuinka yleistä?

Vierailija
4/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

[quote author="Vierailija" time="20.03.2013 klo 15:10"]

Onkohan tuo kuinka yleistä?

[/quote]

 

Nyt olisikin kiva tietää kuinka moni AV-laisista on syyllistynyt tai aikoo syyllistyä tähän? Ja MIKSI?

Vierailija
5/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kieltämättä kiinnostaisi tietää! Nyt esiin sieltä koloista!

Vierailija
6/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika tyylipuhdas provohan tuo Apusen kirjoitus oli. Otetaan yksi asia, josta kaikki voivat todeta, että ei noin. (Siis lomailevat vanhemmat, lapset hoidossa).

Sitten annetaan ymmärtää, että tällaiset väärinkäytökset olisivat yleisiä hähmäisesti "tutkimuksiin" vedoten ja samalla vihjataan, että kaikki subjektiivista päivähoito-oikeutta käyttävät epämääräisiä systeemin kusettajia.

Apusen pontimena on yllättäen saada maksimoitua ihmisten töissä viettämä aika, joka on esimerkiksi päiväkotien ainoa hyväksyttävä käyttötapa.

Ja hyvin vahvastihan siihen suuntaan jo ohjataankin. Esimerkki: Espoo ei maksa kotihoidon tuen ns. Espoo-lisää, mikäli vanhempi on kotona isomman lapsen kanssa. Mihinkäs muuhun tuo johtaa kuin siihen, että se pienempikin lapsi viedään hoitoon ihan pienenä ja vanhempi töihin.

Toki siis ymmärrän sen, että yhteiskunnalle on kallista, jos yhtä päiväkotilasta kohden ei saada kahta työssäkäyvän veropottia. Mutta perheiden erilaisiin tilantesiin tarjottava jousto on asia, johon yhteiskunta on toistaiseksi halunnut panostaa arvoissaan. Siihen on ok haluta muutosta esim. talouteen vedoten, mutta kyllähän se pitää tehdä syyllistämättä niitä, jotka tätä joustoa vilpittömästi käyttävät.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mua lapsettomana vituttaa äipät, jotka askartelee, ja mitähän vittua nyt loisivatkaan,himassa tyhjänpanttina ainoana tekosyynä monivamma-janne, josta pitää päästä eroon hinnalla millä hyvänsä.

Vierailija
8/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Luin jostain, että joka 10. lapsi ei saa lomaa päivähoidosta vuoden aikana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
20.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse en tunne ainuttakaan lasta, joka ei saisi vähintään neljä viikkoa lomaa päiväkodista. Omani saavat ehkä keskimääräistä enemmän, mutta ihan tavallisissa töissäkin olevat ovat aina pitäneet kesäloman ja useimmat vielä jonkinlaisen talvilomankin.

Tässä tosiaan taitaa olla kyse siitä, että pidetään paljon melua tyhjästä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi viisi