Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

7-vuotiaani ihmetteli, miksi Pikku Kakkosessa käytetään lapsityövoimaa

Vierailija
30.03.2013 |

"Miksi noiden lasten täytyy olla töissä tuolla? Eikö ne käy koulua? Miten noin pienet voi olla töissä Suomessa? Saako ne palkkaa? Entä, jos niitä ei joku kerta huvita mennä tonne, pitääks silti?"

Selitin, että kyse on varmasti esim. näytelmäharrastuksen pohjalta lähteneestä kipinästä ja lapset ovat siellä luultavimmin vapaaehtoisesti. Ja että lasten on kiva katsoa toisten lasten tekemää ohjelmaa.

Ihan mielenkiintoinen havainto silti :) Miten alaikäisten kanssa tehdään esim. työsopimus?

 

 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
30.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapseni on teatterissa lapsinäyttelijänä. Työsopimuksen allekirjoittaa seka lapsi että vanhemmat, työnantajan täytyy hakea erikoislupa jotta voi palkata lapsia, kyllä lapsetkin saavat palkkaa.  Lapseni jakaa roolin kahden muun tytön kanssa, joten vuoroista voi neuvotella jos esimerkiksi joku muu tärkeä meno osuu juuri omalle vuorolle. 

Vierailija
2/4 |
30.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsen työnteko on pääsääntöisesti kielletty. Poikkeuksina on esittävä taide, mallina oleminen, yms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
31.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

No voi ainakin sanoa,että olot on paremmat kuin muualla maailmassa lapsityövoimalla.Onhan lapsia elokuvissakin ja sarjoissa.

Vierailija
4/4 |
31.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, erikoislupa täytyy hakea muistaakseni alle 13-vuotiaalle yksilöllisesti, ja työajat sekä tauot on tarkasti säännösteltyjä. Luvan voi saada nimenomaan esittäviin taiteisiin, jossa juuri sitä tiettyä lasta tarvitaan, mutta esimerkiksi alle 10-vuotias tuskin saa luvan kesätöihin varastoon. Työskentelen elokuva-alalla ja joskus kun lapsia tarvitaan muuten kuin avustajiksi, on joutunut aika lailla papereita syynaamaan kuntoon ja mm. tarjota huoltajalle mahdollisuus olla läsnä koko kuvauksen ajan. Kerran yhden lapsinäyttelijän eronneet vanhemmat aiheuttivat hieman harmaita hiuksia, kun kumpikin halusi tulla kuvausryhmän kanssa keskelle metsää, jossa leffaa tehtiin, ja vaati majoitusta, mutta tietysti erikseen, eivätkä kommunikoineet keskenään lainkaan vaan ainoastaan tuotannon välityksellä.

Muutamassa tuntemassani yrittäjäperheessä kaikki lapset ovat kyllä töissä tavalla tai toisella heti kun kynnelle kykenevät ihan ilman mitään lupia :) Mielestäni se on suht jees kun kyseessä on pieni perheyritys.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yksi