Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Uniongelmat 6-vuotiaalla

Vierailija
01.03.2013 |

taitaa vähän kuulua ikäänkin, mutta mun 6-vuotiaalla (pian 7v) taitaa olla uniongelmia. Tarhassa sanoivat, ettei meinaa jaksa keskittyä eskaritehtäviin ja kun kysyin pojalta syytä, sanoi olevansa väsynyt, koska heräilee yöllä ja makoilee valveilla sängyssä. Menee nukkumaan 20 aikaan illalla ja sammuu suoraan sänkyynsä, herää aamulla puoli seitsemän seitsemän aikaan virkeänä, mutta ilmeisesti päivällä iskee väsymys.

Ei näe kuulemma painajaisia eikä mielessä pyöri mitään ikävää. Pelipäivä (pleikka) on kerran viikossa tunnin verran ja telkkaria katsoo aika vähän, aamulla hetken ennen eskaria ja illalla pikku kakkosen jos sitäkään. Syö hyvin ja liikkuu paljon. Puheen kehityksessä on viivästymää ja käy puheterapiassa. Vilkas mielikuvitus ja pohtii kovasti kaikkea hyvin syvällisesti. Muuten rauhallinen ja suosittu, sosiaalinen poika.

Onko kokemuksia vastaavasta?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.03.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli noin paitsi lapsi oli tosi limainen ja iltaisin kuuli kauas kuinka lima kurlasi hänen kurkussaan. Vahingossa huomattiin että jos ei käytä hammastahnaa hammaspesussa niin nukkuu hyvin ja heräilemättä sekä ilman limaisuutta. Aina kun yritettiin ottaa hammastahna käyttöön tuli nuo ongelmat.  Lapsella on muitakin allergioita liittyen lisäaineisiin.

 

Minä itse heräilin nuorena valvomaan öisin. Astmaepäilyn aikana kokeilin kokeeksi puhaltaa PEF-mittariin yöllä valvoessani ja arvot oli tosi alhaiset. Eli minulla yölliset heräilyt olivatkin astmakohtauksia vaikka en sitä itse tajunnutkaan ennenkuin mittausarvon nähtyäni.

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi seitsemän