Lue keskustelun säännöt.
Poliisien käynnistä lapsiperheessä
27.02.2013 |
Tehdäänkö aina lastensuojeluilmoitus jos poliisit tulevat lapsiperheen kotiin? Kyse ei siis ole perheväkivaltatapauksissa vaan esim. kotirauhan/törkeän kotirauhan rikkomistapauksissa tms. missä poliisit nyt tulee yleensä paikalle.Ei ole tämmöistäkään tapahtunut, mutta olen miettinyt sitä, kun olen netistä lukenut, että kaikista tapauksista tehdään missä poliisit käy lapsiperheessä.
Kommentit (3)
hmmm...meillä poliisit kävi ja käski hakea lähestymieskieltoa naapurille.Että näin.Ei liity lapsiini mitenkään.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Ei mun poikaystäväni joka on poliisi tulo virkapuvussa kotiin ole mitenkään outoa.Saa sitä tulla kun soitin päivällä kylään.Olen itse usein se joka pyytää käymään kun pelottaa.
Ei tehdä. Minä itse soitin poliisit paikalle. 16v tuli aikamoisessa kännissä kotiin ja kun kerroin, että soitan hänen kaverinsa äidille ja varmistan missä kunnossa kaveri on, lapsi juoksi ulos, enkä löytänyt mistään. Talvi ja pakkasta, joten soitin poliisit avuksi etsimään, kun aikani olin itse hakenut ja yrittänyt puhelimella tavoittaa. Lapsi löytyi sitten varastosta piilosta. Poliisit tuli sisälle ja pitivät puhuttelun. Sanoi, että lastensuojeluilmoitus pitäisi tehdä, mutta koska kotona asiat näyttävät olevan kunnossa, eivät he ilmoitusta tee.