Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

isyysloman korvaus

Vierailija
30.12.2012 |

Isyyslomasta siis, mies ollut elokuusa 2012 opiskelemassa ja on siis vielä kevään ja ensisyksynä jatkuu. Vauva syntyy heinäkuussa. Opiskelua ennen eli kevään 2012 ja vuoden 2011 ja 10 oli kokopäivätöissä. Minkä mukaan saa isyyslomalta rahan? Saako opintotuen mukaan vai 2011 vuoden palkan mukaan vaikkei töissä enää olekkaan?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

isyysvapaan vuoden 2013 aikana. Jos pitääkin vasta 2014, niin menee vuoden 2012 verotuksen mukaan.



Kannattaa katsoa kelan sivuilta. On laskurikin.

Vierailija
2/5 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Katosin kelan sivuilta ja siellä sanottiin että jos on töissä niin tuon 2011 tulojen mukaan ja jos opiskelee niin opintotuen mukaan mutta ei sanottu että tarkottaako se että lapsen syntymän hetkellä on oltava töissä niin saa 2011 vuoden verotuksen mukaan vai että jos on saanut opintotukea viimetteeksi niin saako silti työtulojen mukaan tuon..



näin siellä on:

-verotuksessa vahvistettujen tulojen mukaan, kun olet ollut työssä. Vuonna 2012 alkavassa päivärahassa käytetään vuoden 2010 verotuloja.



-päivärahaa edeltäneen etuuden mukaan, jos olet esimerkiksi opiskellut tai ollut kuntoutuksessa, sairaana tai työttömänä.

- Jos olet saanut opintorahaa 4 kuukauden aikana ennen vanhempainpäivärahaa, päivärahasi on vähintään opintorahan suuruinen



Eli kumpaa tuossa sovelletaan jos 2011 on ollut töissä ja 2012-2013 opiskellut

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kahden vuoden takaisen verotuksen mukaan. Jos kuitenkin on tämän jälkeen työskennellyt tai saanut parempia etuja, katsotaan tämän mukaan.



Väittäisin siis, että miehesi isyysraha lasketaan vuoden 2011 verotuksen mukaan.

Vierailija
4/5 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

OKei :)



Osaatteko muuten sanoa kun mielestäni tuon laskurin mukaan oma äitiyspäivärahani on suurempi kuin palkkani! Miten on mahdollista? Vuositulot 27000 ja kuukausipalkka on 2050e ja silti tuo laskuri antoi että 83e olisi päivässä tuo raha, se tekee kuukaudessa 2070e! Miten se voi olla mahdollista? Sitten kun se alempi tulee niin se näytti jo vähän realistisemmalta, 1500e. Siis ne loppukuukaudet. Sekin tuntuu aika paljolta kun käteen jää 1250 kun nykysin palkkaa jää 1500e. Luulin että noi tuet on tosi paljon pienempiä kuin palkka

Vierailija
5/5 |
30.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kk oli mulla ainakin pitkältä ajalta eli 30 päivältä, siksi isompi kuin palkka. ensi vuonnahan isyyspäivärahaa saa useamman kuukauden.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä seitsemän