Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Perhepäivähoitajaksi?

Vierailija
29.12.2012 |

Haluaisin alkaa perhepäivähoitajaksi.

Miten se onnistuu?



Rakastan lapsia ja mielelläni puuhaisin lasten kanssa kaiket päivät.

Olen mielummin lasten seurassa kuin aikuisten.



Haluaisin aloittaa työt n.3 vuoden päästä.

Muuten voisin aloittaa vaikka heti, mutta muutamme seuraavan 3 vuoden aikana vielä 2 kertaa.

(Selvennys: Rakensimme talon jonka myymme 2 vuoden päästä, muutamme toiseen taloomme ja ostamme tontin ja rakennamme uuden talon, johon sitten muutamme.)



Omat lapseni olisivat siihen aikaan n. 7v. ja 8v.(tai 8v. ja 9v.)

Ja toivottavasti myös n. 2 vuotias :).

Veisikö nuo koululaiset sitten jo 2 paikkaa?

Vai miten se menee? Minkäikäinen lapsi vie vielä hoitopaikan? Monta vierasta lasta silloin saisin ottaa hoitoon?



Ehtisikö joku perhepäivähoitaja kertoa hieman työstään?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta vähän samalla alalla kuitenkin, tässä muutamia vatsauksia ja asioita, joita tuli mieleen.



- koululaiset eivät vie paikkaa, 2-v vie yhden paikan. Esikouluikäinen, joka osallistuu esiopetukseen vie puolikkaan paikan. Sitä' nuoremmat kokonaisen.



- pph joutuu tekemisiin lasten perheiden kanssa. Kasvatat toisten ihmisten lapsia, joten sinun olisi tultava toimeen ja enemmänkin myös aikuisten kanssa. Monesti juuri lasten vanhemmat ovat suurin "rasite" lasta ammatikseen hoitavalle. Jos et oikein tule toimeen ihmisten kanssa kannattaa tosiaan harkita kannattaako ryhtyä pph:ksi. Ihmissuhdetaidot ovat työssä huipputärkeät.



- hoidossasi saa olla neljä lasta ja yksi puolikas (esikoululainen).



- kannattaa hankkia koulutus. kunnalliseksi ei pääs eilman koulutusta, mutta yksityiseksi voi ryhtyä kuka tahansa. sinun pitää ilmoittaa aikeista kunnalle ja kotisi käydään tarkastamassa, jos yksityiseksi ryhdyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla