Kumpaa ruokaa tarjoaisin aattona vieraille? Entä mitä alkupalaksi ja jälkkäriksi?
Kukkoa viinissä tai Burgundin pataa? Mitä alkupalaksi ja jälkkäriksi? Ainoa rajoitus on ettei saa olla äyriäisiä.
Kommentit (7)
Ei se alkupala tarvii mitenkään hieno olla, eikä siis myöskään jälkkäri. Ihan tavallisia tallaajia tulee kylään. Itse en myöskään mikään kulinaristi ole, mutta noi ruoat hoitaa pitkälti itse itsensä uunissa.
Alkupala voisi olla kevyehkö, samoin jälkkäri kun toi pääruoka aika raskas (varsinkin Burgundinpata).
Alkupalaksi olin ensin ajatellut parmakinkkua ja hunajamelonia, mutta jokin siinä ajatuksessa tökkii. Keittoa voisi harkita, mutta mitä keittoa. Itse en voi sipulikeittoa syödä kun vatsa ei kestä.
Heittäkää nyt jotain vinkkejä.
ap
burgundin pataa ilman sieniä ja hillosipuleita.
burgundin pataa ilman sieniä ja hillosipuleita.
ja jälkiruokana jäätelö tai sorbetti
On suuri herkkuni.
Jälkiruoaksi saat helppoa, jos ostat rommirusinarahkaa ja murustelet juomalaseihin/jälkiruokakulhoihin alle keksejä (esim. pipareita tai muita murustettavia), sitten rahkaa, taas keksinmuruja ja rahkaa vuorotellen, päälle happamia marjoja. Aivan ihana jälkiruoka tulee niin, että sekoitat kermarahkaseokseen kinuskikastikepurkin ja jätät vähän raitaiseksi. Murustelet wilhelmiina-keksejä alle ja väliin ja rahkan joukkoon karpaloita. Aivan upean makuinen!
Kukkoa viinissä, se on niin hyvää :)
Mun unelma alkupala olisi patonkia tms johon päälle vaikka valkosipulivoita ja hieman juustoa ja uuniin.
Kyseessä ilmeisesti uudenvuoden aatto? Ihmettelin aluksi hetken aattoa ja erikoisia ruokaehdotuksia. Niin kulinaari en ole, jotta osaisin ehdottaa hienoja alku- tai jälkiruokia. Mutta osaan vinkata, että jos valitset keiton alkuruuaksi, niin tarjoa se kuumana. Olin joitakin viikkoja sitten illallisilla, joissa oli aluksi sipulikeittoa. Koska isäntäväki halusi odottaa kaikki vieraat paikalle ennenkuin ruokailu aloitettiin, keitto tarjoiltiin sitten haaleana. Ei ollut enää läheskään niin hyvää, kuin oletin.
Kumpikin ruoka kelpaisi minulle. Kanan ystävänä ottaisin tuon kukon.