Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Meneekö murrosiässä kehittyminen KESKIMÄÄRÄISESTI näin?

Vierailija
03.01.2013 |

12v. alkaa murrosikä



13v. astutaan teini-iän piiriin ja ne ylä-aste vuodet eli 13-15 onkin varmaan sitten sitä pahimman kapinoinnin aikaa.



16-17v. aletaan olla jo pahimmasta kapinasta ohi ja rauhoittumaan päin. edelleen silti ollaan hyvin lapsellisia.



18v-19v. alkaakin olla jo jotain pientä järkeä siellä päässä ja siitä mitä enemmän aikuistutaan ja vuosia tulee lisää, se järjen kasvu kasvaa ja lapsellisuus poistuu entisestään ihmisestä?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

15 v ne alkaa olla jo rauhottuneita...

Vierailija
2/5 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jotkut teinit ovat hyvin järkeviä ja jotkut taas ovat typeriä läpi koko nuoruuden pitkälle aikuisuuteen. Muistaakseni tuossa 18-19 - iässä ei tapahdu mitään isoa muutosta.

18v-19v. alkaakin olla jo jotain pientä järkeä siellä päässä

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se jolla rupeaa nuppi jo rauhoittumaan siinä 15-vuoden iässä, niin on murrosikä alkanut luultavasti keskimääräistä aiemmin eli esimerkiksi 10-vuotiaana. Silloin tuo on ihan ymmärrettävää.



Mutta aika monella 16-17vuotiaalla menee kyllä vielä lujaa.



Ja meneehän sitä täysi-ikäiselläkin kun baariin pääsee ja saa ajokortin, mutta tuon ikäiseltä odottaa kuitenkin jo jotain pientä järjen hiventäkin siellä päässä. Siitä syystä varmaan se täysi-iän rajakin on 18v.

Vierailija
4/5 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

käydä verrattuna 14-15vuoden ikään?



Kai siinä on joku syykin miksi täysi-ikäisyyden raja on 18v. eikä esimerkiksi 14v?



Tätä olen usein pohtinut.

Vierailija
5/5 |
04.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska siihen nyt en ainakaan usko että kypsymistä kovin usein ennen tuota ikää tapahtuu!



Sitä tapahtuu osaksi tuossa ja myöhemmin paljon vielä lisää.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kaksi