Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Säästämisen mestarit! Mitenkäs kissat ruokitaan ja hoidetaan edullisesti ja terveellisesti?

Vierailija
02.01.2013 |

Meillä 3 kissaa, ja tuntuu, että syövät kuin hevoset. Whiskasin kissanruokapussit maksavat 3,95e/12kpl. Saavat 2kpl per nenu päivässä. Lisäksi on Whiskasin muroja vapaasti saatavilla.



Hiekkana käytämme Extreme Classicia, joka maksaa n.21e/säkki.



Mites muilla?

Kommentit (19)

Vierailija
1/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ihme että penäät täällä säästämisvinkkejä.



Osta nyt edes jotain LAADUKASTA kallista ruokaa, kuten Hill's tai Royal Caninin kuivapöperöt. Ovat riittoisia ja ennen kaikkea laadukkaita, vaikka maksavatkin.

Vierailija
2/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

noita pusseja meillä ei ole tarjolla joka päivä. Hyvin pärjäävät raksuillakin.



Kissanhiekkana kelpaa marketin Top Kat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on kaksi kissaa. Välillä annetaan yksi pussi pojille puoliksi ja enemmän raksuja kahdesti päivässä, välillä saavat pelkkiä raksuja.



Whiskasin tölkkiruuat maksavat muistaakseni 0,98e/400g, siinä on jo 4-6 annosta ruokaa annostelusta riippuen.



Hiekka on sitä kaikkein halvinta mitä Prismasta saa, 6e/säkki. Ollaan mietitty että josko tuollainen kallis säkki kestäisi pidempään, kaunako säkki kestää?

Vierailija
4/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

teillä on käytössä hyvä kissanhiekkamerkki. Onko vessoja useampi? Meillä kolme kissaa ja kolme vessaa. Putsaamme vessat kaksi kertaa päivässä. Uutta hiekkaa täytyy ostaa noin joka kolmas kk.



Whiskas on sellaista moskaa, että sitä en kissalleni syöttäisi. Laadukkaampaa ruokaa ei tarvita noin paljon. Meillä ostetaan joka toinen kk yksi 10kg nappulasäkki (royal canin sensitive) ja lisäksi syövät lihapitoista märkäruokaa yhteensä kaksi pussia päivässä.



Whiskas, kitekat ym. ovat huonolaatuista ja niitä kissan on syötävä määrällisesti enemmän. Tasokkaammalla ruualla hiekkalaatikotkin pysyvät puhtaampina, kun vatsat ovat kunnossa.

Vierailija
5/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kissat syövät pikkyjyrsijöitä. Taatusti terveellisin vaihtoehto. Meillä ei teollista pöperöä syötetä kissoille kuin aniharvoin oikean ruoan ohella.

Hiirenloukut ja syötit on liki ilmaisia. Toki kissat voi päästää itskein pyydystämään jos on sopiva paikka.

Vierailija
6/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Royal Caninkaan kovin kummoista ole, ja kallistakin vielä.



Osta ap esim. Applawsin tai Power of Naturen raksuja, niitä pieni annos päivässä niin yksi pussi riittää pitkään. Märkäruoat kannattaa tilata esim. Zooplussalta, siellä on monta hyvää merkkiä, kannattaa valita viljattomia vaihtoehtoja. Märkäruoissa tuo Applaws on myös hyvää, mutta melko kallista, Zooplussan sivuilta löytyy tosiaan montaa muutakin laadukasta merkkiä, Grau (viljaton versio), Smilla, jne. Niitä jos ostaa isommissa erissä saa vielä halvemmalla kuin yksittäisiä purkkeja.



Tai sitten ostat kissoille ihan lihaa, se vaatii tosin vähän harjoittelua että kissa saa varmasti kaikki tarvittavat aineet. Siksipä meilläkin on yksi raksuannos päivässä, lisänä hyvää märkäruokaa ja satunnaisia tarjouslihoja.



Kissanhiekkana pelletit ovat halvimpia, mutta kaikki kissat ei niistä tykkää. Yleensä laadukas hiekka on vähän tyyrimpää, mutta sitäkin riittoisampaa sitten.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuo noin 2,50e/kg mitä Whiskassin pussit maksaa, niin lihaa sitten. Esim. Kennelrehusta pakastettu jauheliha on varmasti halvempaa kuin 2,50e kilo. Luumursketta, kalaa siihen lisäksi, koska jauheliha on kuitenkin yksinään aika eri asia kuin se lajityypillinen ravinto eli hiiri. Sisäelimiä myös, mutta niitä ei tarvita kuin aika pieniä määriä. Jauhettu lohi (ilman lihaisimpia osia) maksaa 1,4e kilo. Vehnänorasta kasvamaan ruokakupin viereen ja öljyloraus lihojen sekaan joskus.

Vierailija
8/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvitse extremeä, kun käy asioilla samassa karsinassa hevosten kanssa. Ruuasta pitää itse huolen ja kai se on terveellistä, kun on aika kohtuulliseen ikään terveenä selvinnyt, tappeluvammoja lukuunottamatta. Eilen juuri kantoi hyvin ylpeänä harakkaa muonakseen, vissiin varpuset liian pieniä ja tiaiset työläämpiä pyydystettäviä. Myyrät ovat nyt vähissä, niitä ei taida riittää.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ravinnon tarpeesta. Kissoille metsästys on "se juttu" ei syöminen niinkään. Jos haluu, että kissa hiirestää, sille kannattaa antaa suht hyvää sapuskaa säännöllisesti. Mites usein ootte korvat/hampaat/pissanäytteet tsekannu näiltä pihakissoiltanne? Ihan vaan kun kehutte pysyneen hyvin terveenä. Esim. virtsakiteitä voi olla, vaikkei kissa päälle sitä näytä.



Minä kannatan myös laadukkkaampia nappuloita. Esim. mun kissa syö royal caninia 60 grammaa päivässä, eikä tarvii muuta. Maksaa alle euron/pvä.

Vierailija
10/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

--> virtsakiviä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pissalaatikoissa on vapon puupellettiä, siis lämmitykseen tarkoitettua..sitä saa esim. Kodin terrasta PALJON halvemmalla kuin kaupasta kissojen puupellettejä.

Meidän kissat ei ikinä syö noita pussiruokia vaan perusruokana on eläinkaupan raksut, lisänä saavat kalaa, lihaa jne. pienen annoksen päivässä.

Vierailija
12/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

viljattomat raksut zooplussasta (halvoilla raksuilla saatte virtsakiviä ja satasten/tonnien ell-laskut.) Toimitus kotiovelle sis. hintaan yli kolmen kympin tilauksiin.



Hiekkana käytän itse vapon lämmityspellettiä, alle 8€ 40 litran säkki. Vaatii omanlaisensa laatikon, jonka toki voi askarrella itsekin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi laatikko EverClean -hiekkaa kestää kuukauden (22 e ). Lisäksi saavat yhteensä kaksi pikkuruokapussia päivässä (=16e). Ja lisäksi kuovamuonaa päivittäin = 7 e / kk.

Vierailija
14/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuoreruokana tajona kerran päivässä seitiä, lohta, broiskua tms. 20-30g kerrallaan. Ja nämä siis ihan normaalia markettikamaa tarjouksista pakastimeen poimittuna.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Applawsin nappula Mustissa ja Mirrissä, 16,90 kahden kilon pussi.



Zooplussassa:

- Animonda Carny 12 x 400g purkki 17,99

- Grau gourmet 6 x 200g purkki 7,99

- Smilla siipikarjapata 6 x 400 8,99





Tuossa muutama.



Huomata pitää, että näitä ruokia kissa syö paljon vähemmän kuin Latzia tai Whiskasia, joten kilohintaa ei voi suoraan verrata.



Meillä on vain yksi kissa, joten ostan yleensä ruoat 200 gramman purkeissa, nuo 400 gramman ovat edullisempia. Isommissa purkeissa en voi ostaa, sillä tuo pienempikin purkki riittää niin pitkään että menisi isommassa purkissa jo pilalle.



Kissa siis saa kerran päivässä pienen annoksen raksuja, ja kaksi kertaa päivässä pienen annoksen märkäruokaa. Yksi purkki riittää 2-3 päivää.



Ja kissahan tarvitsisi nimenomaan sitä märkäruokaa, pelkkä kuivamuona ei ole hyvä ratkaisu, sillä kissat ovat huonoja juomaan ja saavat suurimman osan nesteistä ruoasta.



Applawsin purkkeja jos ostaa, niin niiden sisältö näyttää niin hyvälle, että itsekin voisi syödä. Todella iso ero markettikamaan. Ja nuo muutkin merkit ovat sen verran lihaisia että eron Whiskasseihin huomaa helposti.



Kaikkein paras kuivamuona mitä ruokakaupoissa on myynnissä, on Bilanx. Hintaa en muista mutta jos ei pysty tai halua noita eläinkauppojen merkkejä ostamaan, niin tuo on ihan kohtuullinen vaihtoehto.

Vierailija
16/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

muulloin kuin talvella.



Onpa outo kysymys. Meillä kun oli kissoja en koskaan ajatellut kustannuksia.



Nyt perheessä kissa-allerginen joten kissailulle tuli loppu.

Vierailija
17/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Säästöt tulee eläinlääkärimaksuissa. Meidän kissa syö hyviä raksuja ja juo paljon vettä.



Vierailija
18/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

käyttää paakkuuntuvaa kissanhiekkaa kannattaa ostaa pirkkaa ja laittaa sekaan vähän ever cleania jos haluaa mukaan hajua. Pirkka on yhtä hyvää mutta maksaa puolet vähemmän.

Vierailija
19/19 |
02.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan perus kuivanappuloita ja sitten purkkitonnikalaa syövät tommosten valmispussien sijaan. välillä saavat kinkkua, juustoa, jauhelihaa tms. kisut 15-v ja edelleen porskuttavat.