Astma ja saunominen: sydämentykytykset?
3v tyttöni ei ole tänä syksynä oikein halunnut saunoa. Kysyin tänään miksi ei, niin tyttö vastasi "koska se tuntuu kurjalta tässä" osoittaen rintakehäänsä. Kysyin tarkoittaako hän hengitystä, niin hän vastasi "ei kun sytämessä pompottaa ihan liikaa."
Onko yleistä? Avaavista johtuvaa ehkä?
Kyselin myöhemmin lisää, että pompottaako sydän muulloinkin liikaa, niin tyttö tuumi hetken ja sanoi "nukkumaan käydessä." silloin on usein annettu avaavaa.
Ottaako tämän nyt sitten normaalina sivuoireena?
Kommentit (4)
Mulla kilpirauhasesta johtuvaa mutta meinaan pökertyä saunassa, siellä istun ihan pienen hetken ja äkkiä on päästävä pois. Korkea syke nostaa ruumiinlämpöä ja saunominen ei tunnu yhtään mukavalta.
Kuulosti kurjalta omaan korvaan tuo, enkä nyt sitten ihmettele kun ei halua enää saunaan. Ennen tykkäsi kyllä. Ap
kannattaa mainita lääkärissä tuosta tykyttelystä. lääkkeitä on sellaisiakin, jotka eivät tykytä tai tykyttävät vähemmän. itse olen astmaatikko ja kuulun niihin, joilla useammat avaavat aiheuttvat sydämentykytystä ja lämpö tosiaan pahentaa sitä.
Ehkä johtuu ihan vaan lämmöstä? Mulla on syke helposti 100 ihan helteelläkin.
Avaavat tietty nostavat sykettä myös.