Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Pakko kait se on soittaa appivanhemmille ja pyytää ne tänne jouluaattona.

Vierailija
02.12.2012 |

Niin erilaiset perinteet kuin meillä. Anoppilassa mätetään kaikki jouluruoka sekaisin lautaselle ja lapataan naamaan kun siat. Jouluaattona voidaan myös istua vahoissa rikkinäisissä verkkareissa, kun meillä ollut tapana pukeutua hieman arkea paremmin.



Eivät myöskään osaa ns small-talkia, vaan keskustelu on yleensä jostain ihan omituisista jutuista ja jutut seilaa sinne tänne ilman mitään punaista lankaa. Puhutaan myös porukassa esim. Liisasta ja Markusta jotka tekivät sitä ja tätä. Ja kukaan muu seurueesta ei tiedä kuka helvetissä Liisa ja Markku ovat. Seuraavassa sekunnissa puhutaankin suurinpiirtein auton pakoputkesta.



Mua jotenkin hävettää heidän puolesta. Kouluttamattomia ovat molemmat.



Ihan tavallisia ihmisiä munkin vanhemmat ovat, mutta kasvatettu ihan eri tavalla ja tyyli aivan eri.



Itse olen aika suvaitsevainen, mutta jotenkin mua aina ottaa aivoon anopin ja appiukon käytös jouluna.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ööh - MIKSI Sinun on pakko kutsua appivahemmat????

Vierailija
2/2 |
02.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jka oon savitaevainen muulln kin jouluna, jonka juuri pitäisi olla rakkauden ja suvaitsevaisuuden ja ymmmärtämisen ja avunannon ja ystävyyden uhla. Missä sun joulumieli on? Puuttuuko sun sivistyksestä sitttenkin jotain olennaista?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi viisi yksi