Koliikkivauvan äidin ruokavalio?
Moikka,
täällä eräs viiden viikon ikäisen vauvan äiti. Meillä itketään tosi paljon oikeastaan kaikkina vuorokauden aikoina. Vauva nukkuu kyllä 2-5 tunninkin pätkiä, mutta valveilla ollessaan hyvin harvoin tyytyväinen vauva.
Käytössä kantoliina, koliikkikeinu, tärinäsitteri ja kaikenmaailman hytkyttelyt. Cuplaton ollut käytössä ja Disflatyl, vaan ei huomattavaa apua. Vauvahieronnassa käyty, mutta siitä vain joskus hiukan apua. Joskus masu niin kosketusarka, ettei kestä ollenkaan hierontaa.
Kysymys kuuluu, miten olette koliikkivauvojen äidit rajoittaneet ruokavaliotanne ja onko siitä ollut hyötyä?
Kommentit (2)
Mitä kokenut lastenlääkäri on ohjeistanut teitä?
Monien koliikkivauvojen itkut johtuvat joko allergiasta tai refluksista. Niitä kumpaakin kannattaa tutkituttaa kokeneella lastenlääkärillä.
Itse en kovin paljoa rajoittanut, mutta jälkikäteen ajatellen olisi kyllä kannattanut. Allergioita tuli ilmi kiinteiden myötä. Paljon apua mahavaivoihin saimme kyllä rela-tipoista (rela+d3). Vaikutus tosin tuli muutaman päivän viiveella, mutta kun olemme pari kertaa koittaneet vaihtaa tavallisiin d-tippoihin, niin mahakivut ovat palanneet.
Näitä ruokia aion välttää jos vielä joskus saan itkuisen vauvan:
-kahvi
-suklaa
-omena
-sipuli
-maitotuotteet
-kananmuna
-vehnä, ruis, ohra
Todella paljon tuossa on rajoituksia, joten pitää olla tarkkana, että saa itse tarpeeksi energiaa imetystä varten. Ja aina välillä voi koittaa ottaa ruokia takaisin kiertoon.