Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Joku käynyt asunnossani

Vierailija
13.12.2012 |

Tulin kotiin pari tuntia sitten, äsken olin käymässä nukkumaan ja huomasin että joku on käynyt irroittamassa palovaroittimeni seinästä. Olen ollut itse aamukuudesta asti poissa ja takuuvarma etten ole missään vaiheessa sitä itse seinästä ottanut (paristo irrotettuna laitteen vieressä). Minkäänlaista lappua en ole löytänyt, eikä asunnosta ole viety mitään. Minulle ei myöskään olla yritetty soittaa tänään. Silti paniikki päällä enkä uskalla käydä nukkumaan ennenkuin tiedän :'(



Huoltoyhtiön päivystykseen soitin, tyyppi oli nukkumassa ja pahoitteli ettei tiennyt asiasta mitään. Soitan aamulla uudestaan kun siellä on joku hereillä. KELLÄ TÄNNE ON AVAIMET?? Ovessa ei ollut mitään jälkiä. Vuokra-asunto kyseessä. Pelottaa vaikka tiedän ettei varmaankaan mitään syytä.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on tippunut itsestään siitä seinästä ja iskun voimasta patteri irronnut. Kauniita unia ja rauhallista mieltä!

Vierailija
2/11 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varoitin ja patteri asetettu vieressä olevan kaiuttimen päälle, (tiukasti) kierrettävä takaosa roikkuu edelleen paikoillaan. Patteri myös tiukasti kiinni, pitää kiskoa että sen saa irti, kokeiltu on. Ja kaiutin tosiaan n. 1,5 metrin verran sivuun ovensuusta missä varoitin normaalisti on eli jos olis tippunut niin olisin löytänyt sen lattialta.



Ihmetyttää vaan että jos huoltoyhtiöstä ovat käyneet, eikö olis pitäny jättää joku ilmoitus tai yrittää edes soittaa minulle jossain vaiheessa? Onhan se nyt pikkasen pelottavaa että täällä on käyny JOKU jolla on avaimet mun kotiin mutta en yhtään tiedä kuka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos palovaroitin on alkanut huutamaan eikä ole lopettanut, niin sen on joku käynyt tarkastamassa?

Vierailija
4/11 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle kävi samoin vuosia sitten. Tulin illalla töistä ja huomasin et palovaroitin oli lipaston päällä ja katossa oli mustia sormenjälkiä.

Seuraavana päivä selvis et naapuri oli soittanut huoltofirmaan koska ei jaksanut enää kuunnella sitä vihlovaa piipitystä kun se varoitin ilmoitti huonosta paristosta. Mitään lappua ei jätetty käynnistä.

Harmitti pitkään ne sormenjäljet katossa kun en ylettänyt millään pesemäään niitä pois.

Vierailija
5/11 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

aikoo sytyttää yöllä ap:n asunnon palamaan.......

Vierailija
6/11 |
13.12.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

RAUHAISASTI nyt vaan tutimaan!



Tietämättä - ja edes haluamatta tietää -asuinpaikkaasi, sanoisin että tulen kerrostalon normiovesta alta minuutin sisään. Eli lukot ovat rehellisiä varten, kuten sanonta kuuluu.



Mutta tuommoinen käynti viittaa vahvasti yleisavaimen käyttöön vuokra-asunnossa. Mutta-mutta sepä ei sitä silti lailliseksi tee!



Avainhallinta on pääsääntöisesti isännöitsijän vastuulla, taloyhtiön hallituksen puheenjohtajalla saattaa olla ns. yleisavain, vuokraisännällä huoneistokohtainen avain - säännöistä riippuen. Vartiointiliikkeillä ja huoltofirmoilla on "marsun persettä tiukemmat" ehdot tulla kotirauhan piiriin kuuluvaan asuntoon. Käytännössä kämppään menee kyllä palokunta ensimmäisenä, jos oven taakse "haalarisirkus" on kokoontunut.



Ja Pillastuslaitos jättää jälkiä!



Olettaisin äkkiseltään, että on sovittu jotakin palovaroittimien tarkastuksesta/huoltamisesta jonkun firman X kanssa, ja annettu heidän käyttöönsä joko yleis- tai tarpeeksi suuri avainsarjan "tiirikka" jolla pääsee...



Vaan ellei Sinulle ole kirjallisesti ilmoitettu asiasta, niin sitten on kotirauhaa loukattu. Sille nyt vaan ei voi mitään. :( Paitsi jos haluat poliisille mennä rikosilmoituksen/tutkintapyynnön tekemään ~ ja se tokko johtaa mihinkään..:(



Ja miksikö minä kirjoitin? No kaiketi siksi, että olen n. 300 vartijaa kouluttanut, ynnä siksi että nyt on yössä aikaa. Kolmas syy on, että tahdoin Sinulle Rauhaisaa Yötä! Ja viimeinen - ja merkittävin: Nuo puoliunessa nukkuvat "päivystäjät" vaarantavat joka yö kenttäväen hengen.



Mutta ihan nyt vaan jalat koukkuun peiton alle ja tyyny hyvin! Tänäkin yönä n. 3300 ihmistä turvaa untasi!



Me ollaan "Taruolentosyndikaatti"! Siihen kuuluvat Nukku-Matti, Kuu-Ukko ja yöpiirivartijat. Kukaan meitä ei oikasti ole puhutellut - mutta mepä vaan ollaan kuin ollaankin olemassa! :)



Terkuin M.R.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin on käynyt huoltomies ilmoittamatta siitä. Sen huomasi siitä että kierrätyslaatikoiden paikka oli muuttunut. Eli joku on ottanut ne pois ja tarkistanut sieltä takaa jotain, kenties näkyykö jotain vuotoa tms, kun ovat tiskialtaan alla siinä "astianpesukoneen" paikalla.

Kun hän on laittanut kierrätysastiat takaisin, on hän laittanut ne väärässä järjestyksessä.

Lappu tulisi kyllä laittaa käynnistä aina, muuten tuntuu omituiselta kyttäämiseltä ja kotirauhan häirinnältä.

Vierailija
8/11 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palovaroitin on huutanut tai ilmoittanut pariston loppumisesta. Joku on soittanut huoltoon ja huolto käynyt. Oletko edes ilmoittanut puhelinnumeroa taloyhtiölle? Jos et, niin miten osaisivat sinulle soittaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän huoltoyhtiöllä ole lähtökohtaisesti avaimet vuokra-asuntoihin. Palovaroitin on varmaan piipannut siellä yksistään ja joku on soittanut huoltoon ja huolto käynyt irroittamassa pariston. Huoltomies on kirojitustaidoton, eikä hänellä ollut puhelinnumeroasi, eikä mahdollissti edes osaa suomea.

Vierailija
10/11 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokemukseni mukaan aika yleistä tuo, ettei huoltomies jätä mitään tietoa asukkaalle että on luvatta käynyt hänen asunnossaan. Ehkä kyseessä voisi olla jopa oikeusjutun arvoinen asia ja oppisivat tiedottamaan vähän paremmin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
22.05.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi vastaatte näin vanhaan ketjuun ap:lle???