Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Hei 2-tasoisessa asunnossa asuvat! Miten-

Vierailija
29.11.2012 |

olette ratkaisseet lelujen säilytyksen, jos asutte asunnossa jossa toisessa kerroksessa makkarit ja siis lastenhuone, mutta keittiö ja olohuone joissa yleisimmin oleskellaan, toisessa kerroksessa?!?



Meillä vielä melko pienet lapset, joita ei voi keskenään päästää yläkertaan (jossa siis lastenhuone) leikkimään kuin ehkä pieneksi hetkeksi. Niinpä meillä onkin alakerran olkkari täynnä lasten leluja, koska alakerrassa melkeinpä koko ajan oleskellaan.



Miten muilla, säilytetäänkö teillä lelut 2-tasoisuudesta huolimatta lastenhuoneissa, vai miten olette ratkaisseet asian?

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eihän lapset halua olla yksin yläkerrassa, joten heidän huoneessaan ei ole kuin sängyt. Lelut siirretään yläkertaan sitten, kun lapset kaipaavat omaa rauhaa leikkeihinsä. Varmaan vielä ainakin muutaman vuoden pidetään ne suosiolla alakerrassa.

Vierailija
2/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yläkertaan menevien portaiten alle saa myös lelut ihan hyvin siivottua niin ei lattiat aina lainehdi. Yläkerrassakinon jotain leluja jemmassa ja sitten aina välillä vaihdetaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihan kauniita, tätä tarkoitusta varten hankittuja. Niissä on valtaosa leluista, joilla 1,5-vuotias leikkii. Nukkekotikin on olohuoneessa. Toisessa kerroksessa on vain makuuhuoneet ja siellä ei olla juuri koskaan. Minusta lelut ovat kuitenkin ihan kauniitakin, että siisteyden vuoksi niitä ei tarvitse viedä pois, onhan tämä lapsenkin koti.

Vierailija
4/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

käytännössä koko olkkari on koko ajan lasten (4, 1,5) leikkitilana. Alussa ärsytti, nyt koen että on ihan kiva, että vanhemman lapsen makuuhuoneessa yläkerrassa ei oikeastaan ole leluja. Makuuhuone on helpompi pitää siistinä ja pölyttömänä, ja lapsen on helpompi rauhoittua nukkumaan sinne, kun leikit jäävät olohuoneeseen.

Vierailija
5/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli yläkerrassa on lapsen huone ja siellä osa leluista. Osa leluista on lelulaatikossa olkassa, jossa ne säilytetään ja ne sinne iltasin pääsääntöisesti kerätään.

Vierailija
6/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli olohuoneessa on pari lelulaatikkoa ja käytännössä leikit olkkarissa aina. Minusta se on mukavaa, kun voi itsekin tehdä jotain ja lapset viihtyy siinä vieressä valvovan silmän alla... On meillä yläkerran pienessä aulassakin leikkipaikka ja portit rappujen ylä- ja alapäässä, joten joskus leikkivät sielläkin jonkin aikaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Alkuun suurinosa käytössä olevista leluista oli alhaalla olkkarissa ja lapset leikkivät siinä. Nyt kun lapset kasvaneet niin ovat siirtyneet leikkimään vinttiin ja alhaalla enää vain nuorimman lapsen leluja + satunnaisesti isommatkin tuovat joskus leikin olkkariin edelleen. Meillä se on sallittua mutta pidän olkkarissa vain kohtuullisen määrän leluja kerrallaan ja muut vintissä (osa varastossa poissa käystöstä niin ovat kuin uusia kun vaihtaa taas leluja varastosta käyttöön).

Vierailija
8/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

leluja on molemmissa kerroksissa, tavallaan kaksi lastenhuonetta: leikkihuone ja lasten makuuhuone. Molemmissa lasten tavaroita.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta alakerrassakin saa leikkiä ja sinne saa tuoda leluja. Nämä lelut kuitenkin siivotaan illalla takaisin lastenhuoneisiin. Yläkerrassa leikit saavat olla levällään pidempään. Lapset 5-9 v.



Kun lapset olivat pieniä, meillä oli olohuoneessa iso lelukori, jossa alakerran leluja säilytettiin. Tuolloinkin suurin osa leluista oli lastenhuoneissa.

Vierailija
10/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja siellä leikitään. Koululainenkin tekee läksynsä siellä. Omissa lastenhuoneissaan lapset käyvät vaan nukkumassa. Ja kuten joku jo sanoikin makkarit on siistejä ja pölyttömiä. Eli oikein hyvä järjestely ihan kaikin tavoin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapset 1,3 ja 5. Meillä on monitasoratkaisu asunnossa ja lelut on kyllä pääosin oleskelutiloissa. Makuuhuoneessa vain nukutaan.



Hyvä ratkaisu näin.

Vierailija
12/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne on osa elämää. Kunnon isot säilytyslaatikot vaan olkkariin, joihin lelut voi tarvittaessa laittaa ja vaikka kantaa yläkertaan. Tai olkkarin yhteydessä olevaan vaatehuoneeseen.



Kerran viikossa yleensä kootaan lelut (jos ei sitten ole välillä jotain vieraampia ihmisiä käynyt kylässä) ja sitten leikkejä saa alkaa rakentaa uudelleen. Usein yritän rohkaista, että rakentaisivat nyt vaikka nukke- tai legoleikit, ettei olisi kaikki mahdolliset tilpehöörit ja palikat kaikki pitkin ja poikin.



Kun rakennetaan ok-talo, tehdään olkkariin liukuovilla erotettava tila/nurkkaus, jossa kunnon säilytyskalusteet ja tilaa leikeille. Tavarat voi sitten työntää sinne. Kun lelujen levittelyvaihe on ohi, niin siihen voi sitten tehdä vaikka työpisteen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki nukutaan yläkerrassa. Kun lapset kasvavat saavat asustella yläkerrassa ja leikkihuoneesta tulee vanhempien makkari. Tarkoituksella suunnitteluvaiheessa tehtiin alas tuo yksi makkari.

Vierailija
14/14 |
30.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja pesutilat samassa tasossa, muualla on sitten muut jutut.