Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joka toinen tupakoitsija kuolee tupakkatautiin

Vierailija
29.11.2012 |

Lopettamiseen tarvitaan myös tehokasta terveydenhuoltoa.

Joka toinen tupakoitsija kuolee tupakkatautiin. Tupakkariippuvuus estää lopettamiseen. Tupakkariippuvuutta voidaan kuitenkin hoitaa. Tupakoinnin ehkäisyä pitääkin edelleen tehostaa.



Näin voidaan tiivistää akatemiaprofessori Jaakko Kaprion torstainen sanoma eduskunnassa. Eduskunnan terveyden edistämisen työryhmä sai alan asiantuntijoilta mittavan tietopaketin tupakoinnin ehkäisystä.



Tapaamisessa keskityttiin lääkinnällisiin toimiin. Kaprio korosti, että lääkärin on tärkeä arvioida potilaan nikotiiniriippuvuuden taso, jotta hän voi räätälöidä hoidon optimaaliseksi. Hän kertoi, että lääkehoitojen tehostamista ja nikotiinirokotetta tutkitaan parhaillaan.



- Suomen tupakkapoliittinen asema Euroopassa on sijalla seitsemän. Suomessa tupakan hinta on liian matala, valistukseen käytetään liian vähän varoja ja hoitoon tulisi panostaa enemmän, hän huomautti.



Kiellot ja määräykset eivät riitä



Suomessa on meneillään Savuton Suomi 2040 -ohjelma, joka tähtää tupakoinnin jyrkkään alentamiseen. Tähän asti tupakoinnin lopettamisessa on keskitytty esimerkiksi tupakkatuotteiden merkintöihin, savuttomiin tiloihin, terveysvaroituksiin, mainontakieltoihin ja verotuksen keinoihin.



Kansainvälisen lääketieteen tutkimusyrityksen ja lääkevalmistajan Pfizerin tieteellinen asiantuntija Kari Linden korosti, että nykyiset tupakkapoliittiset keinot ovat riittämättömiä. Jos pyritään tupakoinnin lopettamiseen ja tehokkaaseen tupakan terveyshaittojen vähentämiseen, tarvitaan tupakkalainsäädännön lisäksi myös tehokasta terveydenhuoltoa.



Tämä tarkoittaa sitä, että esimerkiksi leikkaustilanteissa sairaalahenkilöstön tulisi ottaa sydämenasiakseen kannustaa potilasta luopumaan pahasta tavastaan.



Tupakanvieroitushoitaja Reetta-Maija Luhta kertoi, että Etelä-Pohjanmaan sairaanhoitopiirissä kannustetaan leikkaukseen tulevia tupakoimattomuuteen.



- Potilaille jaetaan tietoa siitä, että tupakointi vaikeuttaa leikkausta ja siitä toipumista. Tavoitteena on, että potilas valitsee savuttoman leikkauksen ja hänet ohjataan tupakoinnin vieroituksen yksilö- tai ryhmäohjaukseen.



STT

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.11.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aina aikaisemmin verrannut sitä laiva- ja virontuonti tupakan hintaan, mistä on saanut kuvat että tupakka olisi kallista Suomessa. Mutta oikeasti kun on viitisen vuotta aktiivisesti matkustanut länsieuroopassa, niin meillä on tupakka halpaa. Jo Lontoossa saa maksaa tupla hinnan askista.



En kyllä usko että voimme tupakan hintaa nostaakaan kun rajat ja tuonti naapurimaista on rajaton.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi yksi yksi