Miten tutustua naisystäväni teinipoikaan?
Olen nelikymppinen lapseton mies. Olen aika epäsosiaalinen ja viihdyn hyvin itsekseni. Olen ollut vuosia yksin ja kaivannut parisuhdetta kuitenkin. Nyt olen seurustellut mukavan ikäiseni naisen kanssa kohta vuoden. Hänellä on 15 v poika.
Olemme tavanneet lähinnä joka toinen viikonloppu, kun poika on isillään. Naisystäväni on kutsunut minua kylään, kun poika on kotona. Pojan tapaaminen ei tunnu luontevalta, en tiedä miten olisin. Välttelelen tilanteita. Naisystäväni mielestä, en yritäkään tutustua. En ole tervehdystä enempää pojan kanssa puhunut. Naisen mielestä suhteemme on vaakalaudalla tämän takia. Odotan vaan, että kaikki tapahtuisi jotenkin itsestään. Muu tuntuu väkisin yrittämiseltä. Poika varmaan inhoaisi minua...
Kommentit (9)
Jos välttelet tapaamisia, poikatajuaa että olet kusipää.
15-vuotias on varmaan yksi hankalimpia ikiä luoda kontaktia tuossa tilanteessa. Nuorempi vielä saattaisi mennä erilaisten "pelataan yhdessä, lähdetään kalalle, käydään huvipuistossa"-retkuun, ja vanhempi taas saattaisi ihan vain yrittää olla kohtelias ja lähteä mukaan johonkin yhteiseen juttuun.
Onko teidän mahdollista tehdä ulkomaanmatka yhdessä?sellaisen aikana väkisin vähän tutustuu.
15-vuotias on varmaan yksi hankalimpia ikiä luoda kontaktia tuossa tilanteessa. Nuorempi vielä saattaisi mennä erilaisten "pelataan yhdessä, lähdetään kalalle, käydään huvipuistossa"-retkuun, ja vanhempi taas saattaisi ihan vain yrittää olla kohtelias ja lähteä mukaan johonkin yhteiseen juttuun.
Onko teidän mahdollista tehdä ulkomaanmatka yhdessä?sellaisen aikana väkisin vähän tutustuu.
että tutustuin miehen lapsiin, kun he olivat 3,5v ja 2v... Auktoriteetti oli taattu, ei tarvinnut miettiä mitään suhtautumisia kun pikkulasten kanssa ei paljon vaihtoehtoja ole.
Etkö ap voi käydä ihan tavallista keskustelua pojan kanssa? Mene siis naisystäväsi tykö silloin, kun poika on kotona. Yritä jutella hänelle jotain. Ei tarvitse mitään ystävyyssuhdetta yrittää luoda, sellainen on läpinäkyvää. Tuon ikäiset ovat muutenkin varmaan aika epäluuloisia vanhempien uusia puolisoja kohtaan. Siis ihan perus kohteliaisuudet ym. peliin.
Miten poika kohtelee sinua? Onko niin kuin olisit ilmaa, vai tervehtiikö reippaasti?
Oikeesti se olisi vähän teennäistä, olletikin etteivät 15-vuotiaat pelaa enää lautapelejä. No, pakosta jollain mökillä ehkä.
Älä yritä tyrkyttää itseäsi, mun mielestäni kannattaisi vaan moikata kuten tähänkin asti. Juuri teini-ikäiset ärsyyntyvät liiallisesta yrittämisestä.
Onneksi mieheni tutustui poikaani hänen ollessa 3-vuotias eikä nyt kun poika on 15-vuotias.
Jätä sinne tupakkaa ja kaljaa niin että poika voi pölliä niitä. Alkaa tykkäämään siitä kun käyt.
ja hänen kavereilleen lasti viinakaupasta joka viikonloppu. poikien rahoilla tietenkin.
Tuon ikäisillä on aina pulaa viinanhakijoista:)
Suosio on taattu.
Pelatkaa yhdessä jotain, vaikka perinteisiä lautapelejä. Menkää elokuviin ja syömään porukalla.