Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koska saa sanoa, ettei jaksa?

Vierailija
04.10.2012 |

Tiedättekö tilanteen, jossa pienistä puroista kasvaa joki? Nyt minulla on terveyden kanssa juuri sellainen. Reuma on aktivoitumaan päin. Lisäksi kolmisen viikkoa on vaivannut epämääräinen ripuli (ei mikään raju, mutta kuitenkin 5-10 ulostusta päivässä) ja eilen alkoi vielä VTI.



Mikään vaivoista ei yksinään tee minusta missään nimessä työkyvytöntä, mutta silti tuntuu, etten jaksa. Kehtaanko sanoa, etten jaksa, vai onko se loppupeleissä vaan lorvikatarria? Kirjoittaako lääkäri edes tälläisillä syillä sairauslomaa vai nauretaanko minut pihalle?

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
04.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Parempi niin, että lepäilee hetken, kuin että vetää itsensä piippuun ja lepäilee esimerkiksi vuoden

Vierailija
2/7 |
04.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

sanot lääkärille miltä tuntuu.



Onko sinulla muuten käytössä Cymbaltaa tms joka auttaa krooniseen kipuun ja tukee mielialaa? Vai onko jaksamattomuutesi vaan infektioista johtuvaa?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
04.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

stressaava tilanne pahentaa oireita. Kerrot rehellisesti lääkärille kuinka voit ja lepäät sairaslomalla.

Vierailija
4/7 |
04.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

parin päivän lepo voisi tehdä sen, että paraneminen pääsee paremmin käyntiin kuin että olet koko ajan stressitilassa sairastamisen takia.

Vierailija
5/7 |
05.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinällään kivunhoitoon en tarvitse lisää arsenaalia - kaapista löytyy jo vähintäänkin riittävät lääkkeet, vielä ei edes mennä maksimikipulääkityksellä. Kipu ei ole tämän reuman aktivoitumisen suurin haitta, se on voimattomuus ja jäykkyys. Kivun kyllä saa pois, mutta jäykkyyttä ei.



Sinällään mikään oireista ei tunnu kovin raskaalta, mutta kokonaisuus on riittävän raskas. Ripuli ja reuma eivät juuri ole vaikuttaneet työkykyyn - eikä VTI:kään minusta oikein ole sairauslomaperuste.

Vierailija
6/7 |
05.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Raskauden takia olin ilman lääkityksiä pitkän aikaa. Nyt synnytyksestä kohta kolme kuukautta ja nyt lehahti kunnon tulehdus päälle. Onneksi reumalääkärille aika ensi perjantaina. Kipulääkkeillä menen siihen asti. Kyllä mulla on aika voimaton olo silloin kun nivelet tulehtuu kunnolla. Yleensä hb laskee samalla. Kyllä sulla on perustetta sairaslomaan tuossa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
05.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei noilla vielä sairauslomaa saa.



Minutkin paiskattiin sairaalasta pihalle kilpirauhasen poiston jälkeen suit sait.



Nyt leikkauksesta on viisi kuukautta ja edelleen sinnittelen hämärän rajamailla - mutta lääkärin mielestä se ei kuulemma ole mikään sairausloman peruste, että ei jaksa mitään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä yhdeksän