Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MITEN säilytätte pikkulegot? Kertokaa omat tapanne, pliis.

Vierailija
26.10.2012 |

Meillä talous jakaantuu kahteen leiriin: yhteen laatikkoon kippaajiin ja sarjojen ohjeineen erikseen säilyttäjiin. Edellisessä etuna helppous ja ruokkii luovuutta tavallaan enemmän, jälkimmäisessä -no, "tärkeitä" osia löytää helpommin ja sen aluksen tai roska-auton pystyy oikeasti kasata ohjeen mukaan (jos on kiinnostusta). Ettei se hieno bussi tai roska-auto leviä sinne laatikon pohjalle ekan kokoamisen jälkeen ja siinä se, enää ei saa kasaan..(Tai saahan ne palat etsittyä sieltä isostakin laatikosta, mutta kuka sen sit tekee..isä tai äiti vissiin)

Miten teillä?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
26.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset


Uudet ja jotkut isot kokonaisuudet kuten esim. legopaloasema tai jotkut erityisen pidetyt autot on erillään omissa laatikoissaan.



Muut legot on sitten yhdessä läjässä. Lapset rakastavat niitä viikonloppuja kun me porukalla etsitään osia joihinkin ohjeisiin ja lapset rakentaa. Sellaista leippoisaa perheen yhdessäoloa mistä meidän lapset tykkää. Vaikka vielä enemmän lapset rakentelevat itse mielikuvituksen kanssa siitä isosta läjästä legoja.



Eli molempi parempi.



Ohjeet Meilä on isossa muovilaatikossa.

Vierailija
2/4 |
26.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ensinnäkin lapsen huoneessa on sellainen lokerikkohyllykkö.

Siellä on isoja ja pieni laatikoita. Pääosin kannellisia.

Isoissa on ne mitkä saa olla kaikki sekaisin. Pienemmissä sitten juuri nämä missä pitää olla kaikki juuri sen tietyn jutun osat. Ohjeineen.

Kaikki järjestys säilyy ja kaikilla on hyvä mieli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
26.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

On peruspalikoita omissa muovilaatikoissa (erikokoisissa, saa pinottua päällekkäin kannet kiinni) ja pienempiä osia voi laittaa sellaisiin muovilaatikoihin missä on pienet lokerot. Toiminut meillä.

Vierailija
4/4 |
26.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

josta kaksi alinta vetolaatikkoa varattu legoille. Laatikoston vieressä kevyt matto jonka päällä rakennellaan. Ylempi laatikko valmiita ja erikoispaloja varten, alempaan kipataan matolla suoraan kaikki.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän kahdeksan