Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alan olla ihan epätoivoinen, kroppa vaan hajoaa.

Vierailija
15.10.2012 |

Mikä ihme minua vaivaa??

Olen alle 30v nainen, kolmen lapsen äiti. Harrastan liikuntaa, ja elän terveellisesti.



Nyt koko kroppa vaan tuntuu hajoavan käsiin eikä kukaan tee mitään.



Ongelmana on siis nivelkivut, nilkkoja, ranteita, lonkkia ja selkää koskee pienikin liikunta. Nilkkoja ja ranteita särkee myös ilman rasitusta. Nivelet ovat alkaneet myös naksua, tai oikeastaan paukkua. Normaalissa kävelyssäkin lonkista kuuluu kunnon pauke, mitä ei siis ole ikinä ennen ollut.



Kuumeilua vähän väliä, hb matala, valkosolut heittelevät, vuoroin korkeat vuoroin matalat.



Päänsärkyä lähes päivitttäin.



Pahoinvointia ja oksentelua, ruuansulatusvaivoja. Vatsa turpoaa lähes aina syömisen jälkeen ja sitten alkaa ilmavaivat ja vatsakivut jotka kestävät useita tunteja. Pikkuhiljaa helpottaa vaan alkaakseen uudestaan seuraavan ruokailun jälkeen.



Lääkärit työntää masennuslääkkeitä vaikka siitä ei ole kyse. Olen minä niitäkin kiltisti syönyt, mutta ei se oireisiin ole auttanut yhtään.



Olen ravannut terveyskeskuksessa, yksityiseen ei ole varaa.



Alan olla ihan loppu... Mitä teen?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
15.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla voi olla sen aiheuttama raudanpuute ja hoitamattomaan keliakiaan voi liittyä myös niveloireita.

Vierailija
2/4 |
15.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meinasin sanoa, että mene kunnon lääkärille - kunnes lopussa oli tuo "ei ole varaa". :-/



Minusta on järkyttävää miten tk aliarvioi ihmisten vaivoja! Siis aivan edesvastuutonta työntää heti niitä masennuslääkkeitä vaivaan kuin vaivaan.



Itselleni pidettiin aikoinaan kunnon moraalisaarna siitä, miten kehtaan nuorena ihmisenä tulla vaatimaan itselleni tutkimuksia, joita OIKEASTI SAIRAAT tarvitsevat. Koska olin nuori (20v), en voinut tk-lääkärin mukaan olla sairas. Siis mitä V******?!?! Sanoin että tiedän jonkun olevan pahasti vialla, ja jollen sitä kautta pääse tutkittavaksi, menen yksityiselle. Halveksuvaan sävyyn lääkäri minulle tutkimukset määräsi ja todellinen vaiva sieltä löytyi. Sen jälkeen hoito on siirtynyt tk:sta keskussairaalaan.



Mieheni on valittanut pitkään sietämättömiä selkäkipuja, monta kertaa käynyt tk:ssa kun vaiva aina välillä pahentunut niin ettei todella meinaa pystyä nukkumaan, ei pääse sängystä ylös jne. Ja mies on siis perusterve, liikunnallinen, normaalipainoinen 30v. Särkylääkettä on käsketty syödä, kerran pääsi tk:n fysioterapeutille. Nyt kun työpaikan kautta sai kattavat lääkäripalvelut, meni viimein ortopedille. No heti alkututkimuksissa selvisi että alaraajat ovat aivan eri pituiset, sai kenkään sellaisen korottavan kantalapun. Lisäksi todettiin skolioosi, kasaan painuneita välilevyjä ja mahd. joku alkava pullistuma. Otettiin kuvia ja on nyt seurannassa. Fysioterapiaa määrättiin heti alkuun 15 kertaa, sen jälkeen jatkot.



Ystävälläni oli samanlaisia ihmeellisiä oireita kuin sinulla, hänellekin masennuslääkkeitä oltiin määräämässä. Lopulta todettiin jokin epätyypillinen kilpirauhasen vajaatoiminta, vikaa sapessa ja fibromyalgia - kun siis kävi yksityisellä.



Oikeasti ap, lainaa vaikka sitä rahaa jostakin ja mene hyvä ihminen kunnon lääkärille. On hyviä tk-lääkäreitä, mutta omasi ei kaikesta päätellen ole likimainkaan sellainen. Itsekään en ole moiseen törmännyt, usko mennyt arvauskeskuksiin ihan tyystin.

Terveys on niin tärkeä asia, että haet vaikka lainaa jollei muuten onnistu. Tsempit sinulle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
15.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sulla voi olla sen aiheuttama raudanpuute ja hoitamattomaan keliakiaan voi liittyä myös niveloireita.

Vierailija
4/4 |
15.10.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska keliakia ei muuten näy koepaloissa. Mene nyt vielä sinne lääkäriin ja pyydä päästä keliakiakokeisiin. Verikokeessakin se näkyy ja diagnoosi varmennetaan koepalasta. Pyydä eri lääkärille kuin aikaisemmin.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi kuusi kaksi