Ihottumaa rintojen välissä?
Ja itse asiassa myös alla. Ensin luulin, että johtuu kaarituista, mutta punoitus ei laske edes yön aikana.
Mistä voi olla kyse ja onko vinkkejä hoitoon?
Kommentit (11)
Huomasin tuon punaisen vasta pari viikkoa sitten.
Voiko kyseessä olla hiiva?
ap
niin ei se välttämättä ehdi vielä yhden yön aikana helpottaa.
ihottuma rinnoissa voi myös viitata rintasyöpään.
Jos johtuu esim. nikkeli- tai vaikka pesuaineallergiasta, ei lähde yhden yön aikana. Osta liivit, joissa ei ole kaaritukia tai joissa tuet ovat muoviset ja katso, laskeeko ihottuma.
Ja jos käytät huuhteluainetta, niin lopeta heti.
Joten tuskin pesuaineallergiaa.
ap
Onko verensokerisi mitattu? Tuollainen ehkä voi olla jonkin alkavan yleissairauden oire, esimerkiksi diabeteksen.
Toinen asia, joka ainakin itselläni on vaikuttanut, on D-viamiinipuutos. Itse joudun syömään 40 mikrogramaa/vrk, jotta saan pidettyä rintojen alla ja kainaloissa olevan ihottuman kuosissa. (Veren paastosokerini on koholla, se saattaa olla se perussy.)
Iskee usein rintojen väliin. Googlaa, se on helppo hoitaa poiskin.
Itsellänikin on joskus kesällä ollut.
Minulla on tissien alapuolella vaikea hiivatulehdus. Mitkään epsut eikä puhtaus eikä lääkärin määräämät voiteet ole tehonneet. Mitä Tehdä??? Lääkäri määrää aina voiteita jotka eivät tehoa. Mitä teen?? En ole ylipainoinen eikä vaivaa sokeritauti.. Rahaa palannu voiteisiin jo 3000e ,kertokaa minulle mitä teen??
Raskaat rinnat ja tulee hiertymiä rintojen alle, hikoillessa vielä pahenee. Jos olen ilman rintaliivejä niin tulee mustelmia rintojen alle.
Oikean kokoiset ja tukevat rintaliivit auttavat jonkin verran, silloin ilma kiertää rintojen alta edes osin, eikä rinnat lepää kylkiluiden päällä.