Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Välillä ihaniakin uutisia!

Vierailija
14.08.2012 |

Tutkijat saivat sokean hiiren näkemään



Yli 20 miljoonan ihmisen arvioidaan olevan sokeita tai vaarassa sokeutua verkkokalvon sairauksien vuoksi.



Lääkkeistä on vain väliaikaista apua, ja aiemmilla näkökykyä palauttavilla proteeseilla on saatu aikaan vain varsin rajallinen näköhavainto, kuten kyky nähdä hieman valoa.



Nyt Cornellin yliopiston tutkijat ovat kehittäneet verkkokalvoproteesin, joka palautti sokeiden hiirten näön lähes normaaliksi. Tutkijoiden mukaan kasassa on rakennuspalikat, joiden avulla voidaan saada normaali näkö palautetuksi myös ihmisille.



Terveissä silmissä visuaalinen signaali muuttuu monenlaisiksi sähköisiksi signaaleiksi, jotka solu solun jälkeen päätyvät aivojen hermosoluihin.



Tutkijat selvittivät koodin, millä tätä viestiketjua ohjataan ja rakensivat proteesin, joka muuttaa visuaalisen maailman sähköisiksi signaaleiksi samalla tavalla.



Hiirikokeet osoittivat, että hermosolujen saama informaatio oli oikea noin 90 prosenttia ajasta. Hiiret pystyivät tunnistamaan kuvia ja kasvonliikkeitä.



Lähde:Tiede-lehti

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
14.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Musta on aika ihanaa että sokeista tulee jossain vaiheessa katoava luonnonvara.

Sotasokeat ja 50-60-lukujen keskoset (jotka saivat liikaa happea happikaapissa) ovat olleet suuria näkövammaisia ryhmiä. Kaihileikkaukset ovat jo pitkään olleet arkipäivää ja tulevaisuudessa verkkokalvoproteesitkit. Toisaalta nykypäivän sokeat lapset ovat usein monivammaisia.

Vierailija
2/3 |
14.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja myös sairautta Visual snow on alettu toden teolla tutkia Californian hedeace centerissä- Sekin näkösairaus on ihan kamala ja usein juuri nuorilla.

Mulla on onneks ollu aika lievänä se.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
14.08.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

et visual snow on nyllä kamalan ahdistava ollessaan paha. siinä 24/7 näkee kamalaa vilinää silmissä.