Pahimmat hääruokamokat
Millaisia mokia on teidän mielestä sattunut häissä ruokailujen yhteydessä? Vinkkinä itselle, kun häitä on järjestelemässä, jotta osaa varautua.
Kommentit (8)
ja siitä piti meillä huolen aivan ihana ravintolapäällikkö. Oli ilmoitettu montako vierasta tulee ja hän lupasi että kaikille riittää ruokaa, vaikka kuinka olisi suursyömäri.
Meillä oli tosiaan tietty menuu, mutta kun häät pidettiin tilausravintolassa kävi tarjoilija kysymässä pikkulasten vanhemmilta käykö menuun ruoka heidän lapsille vai haluaako jotain toista.
Näin kaikki sai syötyä ja kaikki oli tyytyväisiä.
Ainut moka tai muutos jonka tekisin hääruokailuun olisi että kakku pois ja tilalle iso kasa eri makuisia muffineja :)
sillai amerikan malliin :D Kunnon kuorrutukset ja kaikki.
osa alkupalapöydän ruuista oli kohmeisia. Oli siis tehty itse ruokia ja pakastettu, mutta ne eivät olleet ehtineet sulaa kokonaan.
lista, jossa oli lueteltu kaikki pöydässä tarjolla olevat ruuat ja lisukkeet hävisi juuri ennen ruokailua :) Sen listan piti olla siis noutopöydän päässä nähtävillä lautasten lähettyvillä, että kaikki tietäisivät mitä ruokalajeja ottavat. No, eipä se häitä kaatanut, näkihän niistä ruuista suunnilleen mitä olivat, mutta kun ne kuulostivat niin paljon hienommalta nimiltään, heh.
kannattaa myös varmistaa tarjoilijoiden kanssa, että juomatarjoilu pelaa automaattisesti, eivätkä vieraat joudu odottamaan kuivin suin pöydissä.
Hääpari oli ylibookannut juhlansa, istumapaikkoja ei ollut kaikille.
Ja osa ruokalajeista oli jo loppu, kun viimeisenä ruokaa hakevat ihmiset menivät ottamaan ruokaa vasta ensimmäistä kertaa! Sitten piti sitten jäljellä olevista lajeista keräillä oma annoksensa.
Tämä on häissä minusta ihan hirveä moka jos ruoka loppuu kesken.
Sitten makuasioita ovat, ovatko lohikeitto tai kinkkukiusaus sopiva hääruoka, minusta ei. Hääruuaksi (siis ainoaksi lajiksi) ei sovi mikään arkiruoka, paitsi jos häät vietetään esim lapin erämajalla, niin sitten tietty vaikka riistakäristys..
tutun häissä oli ilmeisesti tarjottu pilaantunutta ruokaa kun moni oli saanut ruokamyrkytyksen häiden jälkeen. Kiva, olis aika hirveetä jos itelle tapahtuis kun kaikki nyt muistaa vaan että niistä häistä sai ruokamyrkytyksen :D
Eli muistakaa kylmäketju ;D
Eli kaikki vieraat eivät saaneet kakkua ollenkaan. Tämä harmitti, koska tarjolla oli täytekakun lisäksi vain kuivakakku.
Toisissa häissä oli pääruokana kalakeittoa jota jonotettiin sitten pitkään. Kalakeittoa ja kuivia leivänkannikoita:-)
Jonkun toisen unelma, mutta meillä ei syödä edes arkena noin arkista ruokaa.
No meidän häissä oli yksinkertaisesti liian vähän ruokaa. Ei voinut santsata. Toivottavasti kaikille riitti edes yksi annos. Se moka kyllä harmittaa varmaan ikuisesti. Ja jos uudelleen saisin järjestää, niin varaisin lapsille jotain lasten herkkuja ihan erikseen.