G: Mikä olisi lapsiperheelle hyvä ulkomaan lomakohde?
Kommentit (12)
Aurinkoa ja lämpöä vai haluatteko esimerkiksi lasketella vai kulkea museoissa
ehkä 1-2 museota tms. nähtävyyttä voisi kiertää
myöhään syksyllä sanoisin Teneriffa
ihan sään ja Loro parquen takia
Jos haluaa helppoa, niin suosittelen risteilyjä. Laivalla on turvallista, kaikki ruoat sisältyvät hintaan, eli voi käydä syömässä niin usein kuin haluaa tai napata lapsille jotain välillä tms. Laivoilla on usein paljonkin tekemistä ja erilliset lastenohjelmat. Ja sitten satamissa voi käydä tutustumassa kohteisiin sen verran kuin haluaa ja jaksaa ja palata sitten takaisin uivaan paratiisiin. Halutessaanhan lapset voi jopa jättää laivan lastenohjelmiin ja mennä vain itse maihin. Kannattaa varata vuodenaikaan nähden sellainen kohde että on riittävän lämmintä jotta voi uida ja oleskella kannella meripäivinä ym.
ehkä 1-2 museota tms. nähtävyyttä voisi kiertää
riippuu saadaanko lomat miten järjestettyä
Viimeksi menin lasten kanssa viikoksi Barcelonaan - aivan ihana kaupunkiloma. Rannalla kaytiin melkein paivittain, muuten ihailtiin nahtavyyksia, syotiin hyvin jne.
Jos haluaa rentoutua lasten kanssa niin itse tykkaan (myonnan!!!) all inclusive-lomista. Ollaan oltu Meksikossa (ihan huippu, ruoka mahtavaa, paljon tekemista, aina hyva ilma...), Egyptissa Hurghadassa Aquaparkissa (kiva kun oli vesiliukumaet, ruoka oli ihan ok, ohjelmaa ja tekemista oli), ja Mallorcalla (jossa oli vaan saksalaisia ja britteja ja ruoka oli ihan moskaa ja samaa joka paiva, vaikka hotellilla oli 4 tahtea ja risat. Loma oli kuitenkin kiva ja lapset ihastui paikkaan).
Tuttavaperheet on "kaikki" kayneet Thaimaassa, kehuvat sita paratiisiksi, eli sinne pain ehka seuraavaksi.
Joku mainitsi risteilyt, sekin voisi olla ihan kiva lasten kanssa. Ollaan aikaisemmin vahan suunniteltu Kristina Cruises:n matkaa Karibialle, mutta ei ole viela saatu aikaan. Tuttavat oli just pari viikkoa sitten risteilemassa perheen kanssa Kreikasta Marokkooon ja kaikkea silta valilta ja tykkasivat hurjasti!
Mita valitsee riippuu kai budjetistakin.
myöhään syksyllä sanoisin Teneriffa
ihan sään ja Loro parquen takia
Loro Parque on upea! Tappajavalasnäytös on harvinaista herkkua koko maailmassa.
OIKEILLA risteilyvarustamoilla on paljon paremmat laivat, paremmat palvelut ja kaiken kukkuraksi huomattavasti halvemmat hinnat. Kristinallahan on sellaiset pienet purkit, joilla ei ole mitään tekemistä ja lisäksi ruoista pitää maksaa erikseen.
Nelihenkinen perhe löytää helposti viikon täysihoitoristeilyn alle 2000 eurolla. Hintaan sisältyvät kaikki ruoat, perusjuomat ja tekemiset laivalla. Vaihtoehtoja on pilvin pimein, Karibia on halvin (kyllä!), mutta myös välimerellä ja pitkin rannikkoja löytyy risteilyjä. Lisäksi tulevat tietysti lennot ja mahdollisesti muutama hotelliyö, mutta kokonaiskustannus ei ole juurikaan jotain pakettimatkaa enempää.
Royal Caribbean -varustamon laivat on vielä tehty Suomessakin, lisäksi varustamon laivoissa on ehkä eniten tekemistä lapsille, on lastenaltaat ja liukumäet, kiipeilyseinät, rullaluistelua, luistelua (!), minigolfia ja lastenohjelmia.
Muita varustamoja ovat esim. Carnival, Holland America Line, Norwegian Cruise line, Costa, Princess, Celebrity,... Alkuun pääsee myös vaikka Seascannerin tai Smartcruiserin sivuilta. Hyvä keskustelupalsta löytyy osoitteesta www.cruisemates.com
Suosittelen oikeaa risteilyä, lapsiperheelle todella helppo tapa lomailla!
Mitä haluatte lomaltanne? Kuinka vanhoja on lapset? Mitä tykkäätte tehdä. Ensimmäisenä tulee mieleen Euroopan suuret kaupungit. Niihin on lyhyt lento, löytyy eläintarhaa ja huvipuistoa, museote sekä monen montaa eri aktiviteettiä. Jos rantalomaa kaipaa niin vaihtoehtoja tietty monia, itse pidin kroatiasta. Eurooppaan suuntaisin pienten lasten kanssa koska lento on lyhyt ja aikaero pieni. Tietty jos näillä ei ole väliä vaan taivas on rajana. Lapsiystävällisiä kohteita löytyy varmasti suurimmasta osasta maailman maita, taitaa ennemminkin budjetti olla rajana kuin paikkojen sopimattomuus.
Millaista lomaa siis haluatte?!
Omat suosikit: Mallorca, joka kerta pienten kanssa täydellinen loma. Kypros, parin viikon päästä jälleen startataan. Siellä ehdoton suosikkimme Blue Village Callisto. Jos hieman kauemmas kaipailee, Arabiemiraatit on loistava valinta lasten kanssa matkustettaessa. Abu Dhabi on todella kaunis, mutta myös Dubai on kiva kaupunki- ja rantakohde. Jos ihan kaupunkilomaa ajattelee, Barcelonan sijasta ( siellä käynyt ) ehdottomasta menisin Mallorcalle Palman kaupunkiin. Kaunis vanha kaupunki, isot leikkipuistot, sekä vesipuistot lähellä. Ja voitte vaikkapa hypätä keskustassa vanhan junan kyytiin ( 1912 perustettu junareitti), joka vie teidät upeaan Puerto de Sólleriin :) Mukavaa matkaa minne ikinä menettekin!
sun garden -hotelleissa on yleensä ollut varsinkin lapsille todella hyvät ohjelmat, meillä lapset ovat tykänneet.