Yksi sukulainen antaa lahjaksi kivoja lastenvaatteita, mutta niitä ei voi käyttää
haisee kuin niitä olisi säilytetty vuosi kellarissa.
Pesukaan ei auta, olen kokeillut.
En tiedä ostaako niitä vaatteita jo hyvissä ajoin ja sitten säilyttää jossain, mun mielestä hänen kodissaan ei kyllä juurikaan haise.
Enkä kehtaa sanoa asiasta.
Kommentit (7)
Kyllä se haju lähtee oman kokemuksen mukaan n. kolmessa pesussa ja ulkona kuivattamalla. Etikka saattaa nopeuttaa hajun poistumista (haisevat toki vähän aikaa sitten etikalle, mutta sen haju katoaa nopeasti).
ulos kuivumaan. Yleensä ummehtuneimmatkin kirppisvaatteet saa lopulta raikastettua.
tai ei ainakaan näytä uudelta enää.
ap.
Mä kyllä sanoisin hajusta. Voisithan sanoa ihan niin, että olet huomannut teiltä tulevissa tavaroissa oudon hajun, voikohan teillä olla kosteusongelmia.
Mutta totta sekin, että vaatteet kyllä alkaa haista jos niitä säilyttää pakattuna pahvilaatikossa vaikka vuoden ihan huoneenlämmössä. Haju taitaa olla ihan pölyä.
Mä pesisin kyllä 60 asteessa ja huuhteluaineeksi vähän etikkaa. Ulkona kuivatus. Jos sen jälkeen haisee, niin sitten roskiin.
Minulla on rikas sisko, joka tuo minulle vaatteitaan sekä työkaveriensa vaatteita. Ne myös haisevat, ja olen todellakin koettanut kaikki keinot pesulaa myöten, koska vaatteet ovat todella laadukkaita.
Mikään ei auta. Hän säilyttää niitä kerrostalon kellarikomerossa. Joissain haisee vahva parfyymi, joka vanhana on tosi kamala lemu. Jotkut juuri tuolle vanhalle kellarille.
Olen sanonut hänelle hajusta, mutta hänestä ne eivät haise millekään, luulee, että olen kiittämätön.
Harmittaa vietävästi.
Kerran ostin kirpparilta haistelematta yhdet housut ja ne haisi niin järkyttävälle homelle. Ulkona tuulettamalla ja useita kertoja pesemällä haju lähti pois.
säilyttää vuoden tai yli pahvilaatikossa. Niihin tulee kellarimainen haju, jos ei tuuleta välillä. Ei tosiaan tarvitse säilyttää siellä rintamamiestalon ullakolla.