Kävin ensimmäistä kertaa elämässäni Kuopiossa. Ihana kaupunkin, ihanat ihmiset.
Meinasin oikein säikähtää kun joka paikassa ihmiset tulivat juttelemaan. Mentiin lasten kanssa leikkipuistoon ja siellä keskustelin isien kanssa lastenhoidosta, meidän paikkakunnalla isät lymyilee äänettöminä lastensa perässä eivätkä uskalla jutella muille äideille :)
Joka paikassa sai hyvää palvelua, kauhean hymyileviä ja ystävällisiä ihmisiä, parasta oli juurikin se ihmisten sosiaalisuus.
Muuttaisko Kuopioon?
Kommentit (3)
usko pois.
Kuopio on nätti kaupunki (paitsi nyt sen iisakin kirkon aka toriparkin laajennuksen takia) ja joo, ihmiset on päällisinpuolin ystävällisiä, mutta jos muutat sinne varaudu kieroiluun, juonitteluun ja selkäänpuukotukseen.
Savolaisia parhaimmillaan.
Ei sillä, tiedän että kaikissa Suomen kaupungeissa on pienet juporupiirit, mutta Kuopion juorupiirit käsittävät kaikki lähikunnat sekä p-karjalan.
usko pois.
Kuopio on nätti kaupunki (paitsi nyt sen iisakin kirkon aka toriparkin laajennuksen takia) ja joo, ihmiset on päällisinpuolin ystävällisiä, mutta jos muutat sinne varaudu kieroiluun, juonitteluun ja selkäänpuukotukseen.
Savolaisia parhaimmillaan.
olen asunut siellä joten tiedän.
Ensimmäinen puoli vuotta oli oikein kuherruskuukautta parhaimmillaan. Ihmiset oli ihania, oli opiskelupaikka ja töitä... joka paikassa ihania lupsakoita ihmisiä.
Mutta eipä ne oikeasti olleet yhtään sen ihanempia kuin muuallakaan. En ole nykyisessä kotikaupungissani törmännyt samanlaiseen tapaan, että jokaiselle oli loppujen lopuksi ihan kauhean tärkeitä ne omat pikku piirit ja se mistä lähikunnasta oli kotoisin. Lähempää kontaktia heihin ei sitten saanutkaan. Toivon todellakin että ajat ja tavat ovat muuttuneet.
vieläkö ne muuten kaivaa sitä monttua??? apua!
vaan:)