Neuvolanarinaa (älä lue jos valittaminen ärsyttää)
Neuvolanterkka on harvinaisen ärsyttävä. Hän ei kuuntele, hän puhuu päälle jos olen kertomassa jotain ja hän ymmärtää asioita tahallaan väärin tai tekee muuten vain omia johtopäätöksiään.
Tänään olin kertomassa että tuohon alavatsan alueelle sattuu välillä, kivut ovat selvästi kohdun ja lantion alueelle. Sanoin että esikoista odottaessa oli sama homma ja että _en_ ole huolissani vielä kun kivut eivät ole voimistuneet, eikä verta tule. (rv 16)
Terkka vastaa -> Kivut on ihan normaaleja, turhaan panikoit.
Terkka kysyi että onko ollut vielä pahoinvointia ja kun sanoin että välillä on aamuisin ja jos olen nukkunut päiväunet, niin terkka alkoi puhumaan päälleni siitä että "muistapa sitten varata se seuraava ultrausaika"..
No. Sitten terkka alkoi puhumaan että "no kohta olisi sitten aika alkaa miettimään sitä kivunlievitystä synnytyksessä". Sanoin että pyrin käyttämään lääkkettömiä kivunlievitysmetodeja, koska kun viimeksi sain spinaalipuudutuksen, sain siitä spinaalipäänsäryn. 2kk synnytyksen jälkeen kävin myös lääkärillä noidannuolen takia niin lääkäri sanoi että se saattoi olla seurausta siitä spinaalista. No kun sanoin sen että haluan mahdollisimman lääkkeettömän synnytyksen niin terkka toteaa että minun pitää mennä pelkopolille! että hän laittaa lähetteen sinne.
Käynnin lopussa terkka totesi yhtäkkiä että "voisit hakea myös apua tuohon jaksamiseesi jos et päivää jaksa ilman päiväunia"!!! Sanoin että niiden päikkäreiden takia jaksan paremmin, niin terkka vain jatkoi että joo, kyllä se perhetyöntekijä voisi olla sun juttusi.
Siis oikeasti. Jotenkin tuntuu että terkka vihaa minua tai vähintään inhoaa. Tänään mietin miehen kanssa että pitäisiköhän vaihtaa terkkaria, koska kohta en halua enää käydä koko neuvolassa.
Kuulostan varmaankin teinitytöltä narinani kanssa, mutta ihmetyttää vain tuon terkkarin suhtautuminen minuun, koska ystäväni, joka käy samalla terkalla on vain kehnyt tuota samaista terkkaria maasta taivaisiin ja kehaisi että empaattisempaa ihmistä saa hakea..
Kiitos ja anteeksi.
Kommentit (3)
(antaa lähetteitä) mutta sä et haluu apua. Vaikea tilanne.
tai synnytyspelkoiselta??
En todellakaan ole masentunut tai liian väsynyt. Esikoinen on 2-vuotias ja nukumme aika usein yhdessä päiväunet, käsittääkseni päiväunien nukkuminen ei ole masennuksen merkki. En ole alakuloinen, vaan oma pirteä itseni. Käyn salilla ja jumpissa, leivon, ulkoilen ja touhuan esikoisen kanssa. Olen ollut joskus masentunut ja väsynyt ja tämä nykyinen elämäntilanteeni on kaukana siitä. Perhetyöntekijän tarve on terkkarin puolelta liioittelua.
Ja millä tapaa lääkkeettömyyden haluaminen kertoo synnytyspelosta? En missään nimessä pelkää sitä synnytystä, haluan vain lääkkeettömän synnytyksen edellisen synnytyksen jälkeisten vaivojen takia!
Oikeasti kerro minulle missä kohtaa voisi tulkita että tarvitsen perhetyöntekijän apua tai pelkopolin apua?
-Ap-
jos synnytyksessä jotain tuommoista tapahtuu niin tietenkään et ota enää spinaalia. et silti minusta vaikuta pelkoiselta.
väsymys kuuluu raskauteen..jos väsyttää niin pitää nukkua jos pystyy (minulla jo kaksi lasta ennestään joten vaikeaa)
hyvää jatkoa sinulle!
toivottavasti saat uuden terkan tai sitten jos ei voi vaihtaa kuten pikku paikkakunnilla niin anna mennä toisesta sisään aja toisesta korvasta ulos. olet kuitenkin uudelleen synnyttäjä joten kokemusta sinulla on jo ennestään.
(antaa lähetteitä) mutta sä et haluu apua. Vaikea tilanne.