Onko kukaan KOSKAAN miettiny tämmöstä?
Moro,
Eli meillä on tuoreita viinirypäleitä, mutta miksi ihmeessä niitä kuivattuja rypäleitä sanotaan rusinoiksi? Miksei ne ole kuivattuja viinirypäleitä?
Kuten esim. luumut. On tuoreita luumuja ja on kuivattuja pussitettuja luumuja.
Mikä logiikka noissa rypäleissä ja rusinoissa on? =)
Kaikkee sitä pienessä päässä tuleekin pohdittua...
Kommentit (14)
mä oon miettiny et, miks niissä rusinoissa ei oo siemeniä, vai kuivuuko ne olemattomiks? vai tehdäänkö siemenettömistä rypäleistä? ei kai sellaista lajia edes ennenmuinoin ole ollut? poistetaanko ne?
tulla Suomeen aikaisemmin kuin viinirypäleet? Nehän säilyvät paljon paremmin eikä entisaikaan ollut kovin nopeita kuljetusmenetelmiä. Tai kasvihuoneita, joissa rypäleitä olisi voinut Suomessa kasvattaa.
Ja siksi rusina on rusina eikä kuivattu viinirypäle.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rusina
niitä siis on myös siemenillä?! oho, oletteko tavannu?
pitäisköhän tehdä rusinalle " vatsan avaus" ja katsoa mitä sielt löytyy... tod.näk. ne on siemenettömiä rypäleitä kuiteski... =)
että johtuu siitä koska on ihan oma rypälelajike josta tehdään rusinoita. Syötävät rypäleetkin on eri lajikkeita kuin mistä viiniä tehdään.
Vierailija:
tulla Suomeen aikaisemmin kuin viinirypäleet? Nehän säilyvät paljon paremmin eikä entisaikaan ollut kovin nopeita kuljetusmenetelmiä. Tai kasvihuoneita, joissa rypäleitä olisi voinut Suomessa kasvattaa.Ja siksi rusina on rusina eikä kuivattu viinirypäle.
raisin, rusina
grape, viinirypäle
Rusinat ovat niin erinäköisiä ja erimakuisiakin kuin viinirypäleet, että ovat ehkä siksi ansainneet oman kutsumanimen. Muut kuivatut hedelmät muistuttavat ainakin jonkin verran tuoretta hedelmää.
Entäs tietääkö joku, mistä kielestä sana " rusina" on peräisin, ja mitä se tarkoittaa? Se voisi selvittää paljon.
Suomea paremmin saatu tuoreita viinirypäleitä siinä vaiheessa, kun rusinoita voitiin laivata jo satoja vuosia sitten.
Mutta onhan luumujakin eri värejä ja makuja...
Raisin - the name comes from the Latin racemus and means " a cluster of grapes or berries"
Lainasanojahan meillä on pivinpimein.
http://en.wikipedia.org/wiki/Raisin
Ja ranskaksi rypäle ja rusina on sama sana. Että se siitä sitten. :D
Minäkin ihmetellyt miksi viinirypäle kuivattuna on rusina, kun eihän kuivattuna muutkaan hedelmät/marjat saa mitään eri nimeä.
Eli ne on kuivattuja mansikoita, omenoita ja ym.. 🤔
näin on?
Ootko kakkonen saanu mistään mitään tolkkua asiaan? ; ))