Osaisko joku auttaa? Kovia kipuja nivelissä (ov)
Eli on ollut muutaman viikon ajan ensin lieviä nivelkipuja, mutta nyt jo tosi pahoja. Molemmat lonkat, molemmissa käsissä ranteet ja sormet, ristiselkä, nilkat tosi kpeät. Alan kohta kävellä kuin vaappuva ankka. Aamujäykkyyttäkin on, mutta on sitä jäykkyyttä koko päivän. Kun istuu ja lähtee liikkeelle, ei meinaa pystyä ensin kävelemään normaalisti ollenkaan. Yöllä ei voi nukkua kyljellä, kun lonkkia pakottaa, pelkästään selällään. Eli liike- ja lepokipua molempia on. Mihin sairauteen tämä saattaisi viitata?
Kommentit (8)
Punkkeja on ollut joka vuosi, muttei vielä tänä vuonna, viime kesänä viimeksi.
Ikävä kyllä tuli mieleen klamydia. Kaverilla oli se oireettomana ja sit se oli jotenkin mennyt niveliin..en tiedä sen tarkemmin, mutta kannattaa tuokin mahdollisuus sulkea pois.
Toivottavasti ei siitä kyse kuitenkaan.
Itsellä on kuvailemasityyppisiä kipuja ja mulla on reuma.
Mulla oli imetyksen aikaan aika kovia lonkka-, polvi- ja nilkkakipuja. Hormonit aiheutti löystymistä mistä syystä nivelet rasittui.
MENE HETIMITEN BORELLIOOSI KOKEESEEN, OLEN SAIRASTANUT AINAKIN KUUSIVUOTTA BORREA JA SIINÄ ON JUURI NIVELVAIVAT JA KAMALAA KIPUA ,LIHASHEIKKOUTTA , TASAPAINO-ONGELMIA YM
NYKYÄÄN SEN SAA SELVILLE VERIKOKEESTA, ENNEN OTETTIIN KOE SELKÄYDEINNESTEESTÄ
KAMALA TAUTI 
itselläni siis varmaan raskaus on löysyttänytkaikkia niveliä. oetko itse raskaana tai vähän aikaa sitten synnyttänyt?
En ole raskaana ollut yli 10 vuoteen ja ikääkin on jo 40. Saman miehen kanssa olen ollut yli 20 vuotta ja mieheen kyllä luotan... en usko, että olis klamydiaa.
Borreoloosi (vai miten kirjoitetaan) kyllä sopis tähän :/
Turvotusta ei ole, eikä mitään kuumotusta tms, kaikki kipukohdat on viileät. Nivelreumassa kuulemma se tulehduskohta on sekä turvonnut että lämmin.