Vatkain hajosi. Mitä tilalle?
Heitin monitoimikoneeni menemään pari vuotta sitten, kun se hajosi, ja ostin tilalle sauvasekoittimen (Bamix). Nyt hajosi vatkain. Olen vatkannut sillä kermavaahtoa, kakkutaikinaa ja kääretorttutaikinaa 2-4 kertaa vuodessa. Mitä teen?
Suosittele kestävää ja kevyttä vatkainta tai kerro, miten selviydyn ilman.
Kommentit (12)
[quote author="Vierailija" time="28.05.2012 klo 22:19"]
Olen kyllä ajatellut että jospa pärjäisin kokonaan ilman sähkövatkainta. t. ap
[/quote]Minä pärjäsin ilman aika pitkään, parit sukujuhlatkin leivoin vispiläpelillä, mutta sitten kun Saksasta sai ostettua Kitchen Aid-vatkaimen, niin suostuin sen ostamaan :) (suostuminen oli vitsi)
Mää vatkaan aina käsin, tullee parempaa.
Muna seisomaan ja vatkaa sillä. Samalla tulee lisättyä suolat ja mineraalit.
Bosch MFQ4030 on tehokas ja hiljainen. Prismasta pitäisi löytyä.
http://www.expert.fi/Tuotteet/Pienkoneet/Keittion-pienkoneet/Vatkaimet-ja-monitoimilaitteet/Philips-HR1565-50-(1)
Mulla on tollanen. :)
sulta nyt on mennyt rikki?sauvasekoitin vai sähkövatkain?
Sauvasekoitin on kunnossa. Ajan takaa esim. sitä, että vatkaako joku sauvasekoittimella ja miten se onnistuu. Eli pärjäänkö pelkästään sillä sauvasekoittimella. Bamixiin käsittääkseni saa vispilän.
Se oli prisman halvin malli, olisko ollu hugin. hinta tais olla 20-25 euroa ja on ollu todella hyvä. Käytän vatkainta viikoittain. Teen muusia, kermaa, kakkuja ym. Entinen vatkain oli 10 vuotta vanha ja on kyllä vatkaimet tässä ajassa kehittyny.
Olen kyllä ajatellut että jospa pärjäisin kokonaan ilman sähkövatkainta. t. ap
pärjäiskö tolla hugin filixsillä 19e. paljon kehuja saanut foodiessa. ...aika halpa tehoihin nähden.