2v. vaipattomuusasiaa.
Esikoinen on siis kyseessä. Ei käytä kotona ikinä vaippaa, on vain pikkarit, menee itse sitten potalle, kun hätä tulee. Yöllä on vielä varmuudeksi ollut vaippa, vaikkakin jopa yli 12h unien jälkeen sekin on aina kuiva.
Ihmetys herääkin siihen, että miten ihmeessä sitten opetellaan menemään ulkona ilman vaippaa? On ollut vaippa puistossa päällä tähän asti, ja on ollut kuivakin, mutta jätetäänkö se sitten vaan pois eräänä kertana?
Kommentit (4)
Meillä lapsi itse olisi välttämättä halunnut pitää vaippaa varalla, vaikkei sitä enää tarvinnutkaan. Saimme "huijattua" häntä siten, että laitoimme ulos/unille pelkän kestovaipan kuoren ilman imua.
Vähitellen lapsikin sitten alkoi uskoa kykyihinsä :).
Ja nyt kun tulee kevät, voi käydä puskapissalla jos tulee kova hätä esim. puistossa. Mutta muutenkin on helpompaa, jos ne pissat tulee housuun, ei tarvitse talvihaalareita alkaa pestä.
kiitos vastauksista! Jännää, ens kerralla sitten mennäänkin edellä mainituilla tavalla. :) Ap
ollaan tehty juurikin näin. kerrottu että nyt ei ole vaippaa, ja sitten ollaan menty ilman vaippaa. kaikki kolme on hoitanut ja hoksanut homman tosi hienosti.