Hyvät vanhemmat.
Ainakin yksi koulu Espoossa jakaa stipendin myös eskarilaisille, starteille, erityisluokkalaisille ja myös kaikille muille koulumme luokille tänä vuonna.
Vein juuri koululle "Hyvä kaveri"-stipendikuoret, 22 kpl stipendejä joihin ei tarvita lukutaitoa, matikkapäätä, ei aina edes erityisen hyvää käytöstä, vain sitä että on hyvä kaveri.
Kommentit (3)
Mun lapsi taas on hyvä kouluaineissa mutta ei osaa olla hyvä kaveri. Jokaisella on ne omat opettelun kohtansa.
Tämä on meidän vanhempainyhdistyksen valintakriteeri.
Ihan ok siinä missä nuo aineosaamiseen perustuvatkin, MUTTA ei pidä luulla että tämä on jotenkin jalomielisempää kuin niistä palkitseminen. Oikeastaan vähän päinvastoin, tässä käytännössä palkitaan lapsia temperamenttipiirteistä, joille lapsi ei oikein voi mitään, kun taas menestykseen lukuaineissa voi vaikuttaa ainakin jonkin verran jokainen itse.
Mun lapsi taas on hyvä kouluaineissa mutta ei osaa olla hyvä kaveri. Jokaisella on ne omat opettelun kohtansa.