Oletko opetellut joitain tapoja pois?
Itse olen opetellut kiroilun pois puheestani, ja huutamista työstän parhaillaan pois.
Osaan antaa anteeksi, ei jää asiat kaivelemaan mieleen.
Tupakointi loppui 12 vuoden polttamisen jälkeen, siitä jäi päälle kynsinauhojen repiminen.
Ison elämänmullistuksen jälkeen huomasin miten paljon elän tulevaisuudessa, sitten joskus tai huomenna. Nyt koitan tehdä heti ja nauttia tästä hetkestä.
Kommentit (8)
Samantapaisia juttuja itsellänikin.
Kynsien pureskelusta olen kärsinyt koko pienen elämäni. Nyt pari kuukautta sitten, viikkoa ennen esikoisen laskettua aikaa ajattelin, että jos en nyt purisikaan kynsiäni, kun en ollut niitä viikonlopun aikana pureskellut.
Nyt pari kuukautta kynnet olleet kauniit ja ensimmäistä kertaa elämässä niissä on ranskalainen manikyyri. Ihmettelen, että pureskelun lopetus tapahtui kuin sattumalta, ei mitenkään suuren päätöksen myötä.
- olen opetellut eroon patologisesta valehtelemisesta jonka olin oppinut lapsena ja koulukiusattuna ja joka oli jäänyt päälle
- olen opetellut pois alkoholin suurkulutuksesta ja sen tilalle muita keinoja helpottaa stressiä ja ahdistusta
- opettelen parhaillaan sitä etten enää puhuisi pahaa toisista ihmisistä selän takana sekä sitä että saisin pidettyä asuntoni koko ajan siistinä
seksin, alkoholin ja karkit pois elämästäni. Olen saavuttanut vihdoin seesteisen olotilan. Ihana olla vapaa elimistöä turmelevista turhakkeista.
Opettelin väkisin juomaan aamuespressoni ilman sokeria.
yksi ihmisen ihan luonnollinen tarve. Olitko seksiriippuvainen?
muutenkin koitan pitää hyviä tapoja yllä!
Ortoreksiasta ja pakko-oireisesta tarkistamisesta.