Onko oikein että jos lasten joukkueen paremmassa
tasoryhmässä vapautuu paikka, niin siihen ei pääsekään kukaan alemmasta ryhmästä, vaan uusi tulokas otetaan eri joukkueesta?
Kommentit (14)
Tiedän tapauksia joissa sinne parempaan tasoryhmään jo jopa otettu nuorempaa ikäluokkaa, kun ei ole omasta ikäluokasta muka riittävän taitavia löytynyt.
Olisi hyvä, että kaikilla on mahdollisuus harrastaa. Ongelma vaan tässä on se, että jos harrastusta ei saa ottaa tosissaan, niin silloin kukaan ei voi olla tosissaan.
Eli jos parhaisiin ryhmiin valitaan kivuus periaatteella, niin ryhmä ei ole niin hyvä ja tosissaan harrastavien harrastus kärsii.
Jos siis siellä haastaja-ryhmässä ei vain ole tarpeeksi hyviä pelaajia ja joku parempi pelaaja on vaihtamassa seuraa x-syyn takia.
Sitä en hyväksy, että lähdetään etsimällä etsimään toisista seuroista pelaajaa.
haluaisi itse kilparyhmään. Miten se toive näissä huomioidaan vai eikö pääse ellei vanhempi toimi valmennusporukoissa?
joiden vanhemmat toimivat valmennusjoukoissa muodostavat sen paremman tasoryhmän. Myöhemmin mukaan tulleet yritetään rankata taitojen mukaan.
kuin ne lähes kaikki muut joukkueessa ja laitettiin lähes heti sinne kovimman tason ryhmään. Miksi olisi pitänyt olla siellä huonoimmassa ryhmässä vaikka on lahjakas? Ei kai sinne jonoteta vaan jaotellaan tason mukaan?
Ilmeisesti ei ap:n lapsi harrastuspohjalta pelaa kun ei käy se alemman tason ryhmä. Jos olet ap niin kunnianhimoinen niin kannattaisiko kokeilla eri lajeja ja löytää se mihin lapsellasi on lahjoja? Jos se laji ei vaan ole nyt sellanen missä lapsesi olisi huippu. Treenaamalla ahkerasti voi kehittyäkin sellaiseksi, mutta kyllä se vaatii myös että on lahjoja ko. lajiin eikä kaikki ole hyviä kaikessa.
monessa lajissa onneksi lahjakkaatkin tulokkaat joutuu esim ekaksi vuodeksi alempaan ryhmään, jotta voidaan selvittää oikea taso, sitoutuminen lajiin, osaako olla joukkuepelaaja: kannustaa muita jne vaiko onko ylimielinen öykkäri
Jos uusi tulokas on selkeästi lahjakas, niin tietysti hänet parempaan tasoryhmään.
voidaan ottaa alemmasta tasosta, jos siellä on riittävän hyvä tarjolla, mutta voidaan ottaa ulkopuoleltakin, jos kerran on parempi tyrkillä.
Tietenkin.
siellä parhaassa ryhmässä pelaavat vain valmentajien lapset sekä niiden kaverit. Muilla sinne ei ole sijaa vaikka taitoa riittäisikin. Nähty on.
Pienten kohdalla (10 v tai alle) ei ole oikein. Teineillä saa jo olla enemmän kilpailua.
Sen takia on tasoryhmät. Eihän se tietenkään mitenkään kivaa ole harrasteryhmässä olevalle joukkuelaiselle, joka haluaisi parempitasoiseen ryhmään, mutta taidot ei riitä. Tuntuu varmasti epäreilulta. Näin se vain menee, eikä tuossa ole mitään väärää tehty. Kyllä sieltä parempitasoisesta joukkueesta saatetaan joku pudottaa poiskin, jos sosiaaliset taidot ei riitä joukkueena pelaamiseen, mihin yksi vastaaja viittasi.
on oikein jos kaikki tapahtuu oikeudenmukaisesti, mutta jos esiintyy selvää syrjintää eikä todellisia taitoja oteta huomioon, niin silloin ei varmasti ole oikein.
Jos tulokas tulee korkealta tasolta toisesta joukkueesta niin pitäisikö tätä lasta rangaista ja pudottaa alatasolle, siis jos esim muuttaa tälle paikkakunnalle ja taustaa lajissa aika korkeallakin.
Ja ikävä seikka, että homma menny överiksi, kannattaisi etsiä kerholuontosempaa liikuntaa ellei lapsella hurjaa omaa kisaviettiä.