Äkkipikaisuudestaan tunnettu laulaja myy nyt taistelukoiria
Väkivaltaisuutensa takia otsikoissa ollut Chris Brown on tehnyt uuden aluevaltauksen.
Vuonna 2008 silloisen tyttöystävänsä Rihannan pahoinpitelyn vuoksi otsikoissa ollut Chris Brown on laajentanut tavaramerkkiään. Nyt laulaja kauppaa internetissä koiranpentuja.
Pentukauppaa hehkutti Brownin äiti Joyce Hawkins omalla Twitter-tilillään.
”Chris Brown pennut nyt myynnissä” Hawkins tweettasi.
Koirat ovat rodultaan amerikan pitbullterriereitä. Rotu on kerännyt runsaasti huomiota ympäri maailmaa, kun erilaiset pitbull-rotuiset koirat ovat hyökänneet niin ihmisten kuin eläintekin kimppuun. Alun perin koirataistelukoiraksi jalostetun rodun lemmikkikäyttöä on kritisoitu voimakkaasti ja yleisesti on tiedossa, että koira ei sovellu osaamattomien koulutettavaksi.
Suomessa amerikan pitbullterrieri ei ole Kennelliiton virallisesti hyväksymä rotu.
Brown myy koiriaan CB Breeds –nettisivuilla. Myynnissä on 7 pentua, joista pyydetään 1000 dollarin hintaa. Nettisivuilla ei kerrota mitään pentujen vanhemmista, mutta luvataan, että ne on rekisteröityjä ja rokotettuja.