Antakaapa vinkkejä ja linkkejä brunssitarjoamisiin vieraille
Keskitän lapsen synttärit yhdelle päivälle eli olen kutsunut sukulaiset aamupäivällä ja iltapäivällä on sitten kaverisynttärit.
Sukulaisille ja heidän lapsilleen teen siis brunssi tyyppistä tarjoilua. Helpointa olisi joku sellainen, jonka voisi tehdä suurelta osin edellisenä päivänä valmiiksi. Vieraita on jopa 30, tarkkaa lukua en vielä tiedä.
Antakaapa arvon raati hyviä linkkejä ja vinkkejä ohjeisiin. Jos jollakin on veikata keittokirjaa tai ruokalehteä, jonka voisi lainata kirjastosta niin sekin olisi kiva.
Kiitos!
Kommentit (8)
pekonia, munia, makkaroita, croissanteja, tuoreita marjoja esim. mansikoita tai vadelmia, sämpylöitä, salaattia, erilaisia leikkeileitä ja vihanneksia kuten kurkkua, tomaattia, paprikaa leivän päälle. Erilaisia majoneesipohjaisia salaatteja. Shamppanjaa/kuohuviiniä, tuoremehua, kahvia/teetä. Jotain makeaa, kuten täytekakku voisi olla hyvä. Mutta enemmän suolaista kuin makeaa. Tällaisia mulle tuli mieleen.
ja vielä tuollainen määrä, kun perinteisesti brunssi on pitkä, nautinnollinen aamiainen+lounas, jota syödään hitaasti ja hartaasti.
yleensä brunssiin kuuluu kylmiä ja lämpimiä aamiaistuotteita, useita juomavaihtoehtoja, alkoholillisiakin, kylmiä ja lämpimiä juomia. tarjoiltavat on esillä pöydän ääressä, josta se otetaan omalle lautaselle.
brunssi on runsauden sarvi. minä laittaisin sinuna idean uusiksi ihan kokonaan.
Brunssille
Croisantteja
Erilaisia hilloja, appelsiinimarmeladia...
Lihapullia ja falafelejä
Munakasrulla
Hedelmäinen juustosalaatti (vaikka päärynää, oltermannia ja viinirypäleitä vihersalaattiin)
Kasvistikkuja
Dippikastikkeita
Kalalajitelma omien mieltymysten mukaan
Leikkelelajitelma
Juustolautanen
Tuoretta leipää
Yrttilevitettä ja tuorejuustoja
Suolaista pannukakkua tai piirakkaa
Hedelmäsalaattia
Muffinsseja tai täytekakku
Pikkuleipiä
Tuoremehua
Kuohuvaa/limsaa
Hyvää kahvia ja haudutettua teetä
Joten aika on ikäänkuin brunssi, mutta en aio markkinoida sitä mitenkään brunssina, vaan tavallisena sukulaislastenkutsuina. Alkoholia ei aio tarjota, sillä se ei kuulu lastenjuhliin mielestäni. Ehkä teen siis vain leikkepöydän, josta vieraat saavat tehdä voileipiä, teen piirakkaa ja pakollinen synttärikakku. Sitten muutama tuoremehu, kahvia ja teetä.
En jaksa hirveästi stressata ja siksi kyselin vinkkejä. Tärkeinä on, että lapselle tärkeät ihmiset tulevat.
Oletan kyllä, että ovat aamiaisensa jo syöneet... eli laita jotain spesiaalimpaa sen kakun seuraksi.
Olen ollut järjestämässä silliaamiaisia, joita varmaan voisi brunssiksi nimittää ajankohdan ja tarjoiluperusteiden takia. Vaikeinta on saada paljon ruokaa yhtäaikaa tarjolle ja arvioida menekkiä. Huonoja ideoita on paistaa pekonia tai tehdä munakokkelia. Kiva ajatus mutta toteutus suurelle määrälle ihmisiä vaikeaa. Munakasrulla ja täytetyt kananmunat taas toimivat paremmin, koska ensimmäiset tulevat pöytään uunin kautta ja jälkimmäiset syödään kylminä. Pekonin sijaan kannattaa satsata laadukkaisiin makkaroihin joita ei tarvitse paistaa. Pekonista lähtee myös paljon rasvaa ja se on jäähtyneenä kamalan näköistä.
Hedelmäsalaatti on ollut hitti. Se on raikasta ja kevyttä sekä helppoa syötävää kaiken ikäisille. Kaveriksi voi tehdä vaikka vaniljarahkaa. Hedelmäsalaatti kannattaa ehdottomasti tehdä mahdollisimman tuoreista raaka-aineista. Unohda siis säilykkeet. Tosin jos haluat salaattiisi papaijaa tai mangoa niin ne voit halutettasi laittaa säilykkeenä, koska tuoreina niiden saatavuus on välillä heikkoa. Laita sekään tuoretta ananasta, greippiä tai veriappelsiiniä, omenaa, päärynää, kiiwiä ja tuoreita viinirypäleitä. Banaani on hieman hankala, se menee helposti mössöksi ja tummuu. Omenat ja päärynätkin kannattaa laittaa joukkoon vasta juuri ennen tarjoilua ja heittää sekaan sitruunamehua tummumisen estämiseksi.
Täältä voit katsella vähän millaisista brunsseista ihmiset pitävät http://brunssipartio.fi/tag/brunssi/
Kukaan ei ole järjestänyt brunssia? Eikä kenelläkään mennyt silloin mitään vikaan, jotta voisi neuvoa noviisia?
t. ap