Iso illanvietto nyyttärihengessä, paljon syöjiä, mitä veisin mukanani??
Siellä on jo tulossa kuulema sipsejä, suklaata, karkkia, pähkinöitä, kivennäisvettä, suklaakakkua, rypäleitä ym.ym
Kommentit (15)
tee itse piirakka. Perunasalaattia.
dippivihanneksia ja dippiä tai pellilinen jotain piirakkaa.
Makeeta tuntuu olevan jo tarjolla.
pieniksi suupaloiksi tai rieskarullia.
Jos vieraita on paljon, ei voi olettaa että jokaisesta tarjottavasta riittää jokaiselle. Mutta jos jokainen vie suunnilleen sen verran kun illan aikana söisi, niin kaikille riittää jotain :-)
tuorejuustoa ja poroa/savulohta/tonnikalaa. Tai sitten sinihomejuustoa ja Jam It-merkkistä hilloa, makuna papaija-lime, aivan tautisen hyvää yhdessä!
Sipaise lätyn pintaan tuorejuustoa maun mukaan, salaattia , juusto, kinkku, paprikaa, metukkaa tms.
Rullaa tiukalle rullalle ja katkaise tanko.
Syöjiä on ehkä jopa 50hlöä joten mitään kallista en ala väsäämään, rieskarulliakin saisi tehdä hervottoman satsin vaikkei ihan jokaiselle edes sitä 1 palasta laskisi..
Ja siellä on ikäänkuin "pohjalla" tarjolla jo lihapullia, kermaperunoita ja salaattia eli kaikki nyyttärituomiset siihen sitten vaan päälle ja lisäksi...
ap
erilaatuista? Tai tee pellillinen/pari jotain suolaista piirakkaa, se on ainakin nopeaa ja helppoa.
No jos siellä on jo suolasta ruokaa niin mä tekisin jotain "erilaista", eli esimerkiksi suklaapopkorneja tai jotain sen tyyppistä.
Popparit joita olin jo ajatellut itsekin, pitää vaan taas ajatella niin monimutaisesti ja fiinisti että haluais vieldä jotain "erikoisempaa"..
Jos veis peruspopparia pari säkkiä ja suklaapoppareita toiset säkilliset..itsekö niitä teette vai ostatte valmiina? ainakin ne leffateattereissa ja hoplopeissa myynnissä olevat suklaapopparit on hirveitä, eivät ole suklaata nähneetkään vaan pinnalla jokin hirveä ruskea sokerikuorrute..
ap
ap*joten niitäkin vois jokusen viedä*..
Patongit leikkaisin kiekoiksi koriin, ja niihin voi sitten itse sivellä niitä juustoja
Popparit joita olin jo ajatellut itsekin, pitää vaan taas ajatella niin monimutaisesti ja fiinisti että haluais vieldä jotain "erikoisempaa"..
Jos veis peruspopparia pari säkkiä ja suklaapoppareita toiset säkilliset..itsekö niitä teette vai ostatte valmiina? ainakin ne leffateattereissa ja hoplopeissa myynnissä olevat suklaapopparit on hirveitä, eivät ole suklaata nähneetkään vaan pinnalla jokin hirveä ruskea sokerikuorrute..ap
Ihan vaan teet popparit kattilassa ja toisessa kattilassa sulatat suklaan ja pyöräytät popparit siellä. Anna kuivua vaikka leivinpaperin päällä.
Vien poppareita suklaalla ja ilman, patonkeja muutaman ja tuorejuustoja pari.
ap
pitsaa tai jotain suolaista piirakkaa?