Huoh! Teinin äidin uusi huoli: koulunloppumisbileet lähestyvät
Meillä 16v kapinoiva teini, joka jäänyt useampaan kertaan kiinni alkoholista. Aika nuorisoasemalle tilattu. Nyt tämä nuori jo kertoi keräävänsä luottamusta, jotta pääsee sitten koulunlopettamisbileisiin. Tiedättehän ne, joissa sadat nuoret kännäävät rannalla.
Ajastuksena on nyt: vain minun kuoleen ruumiini ylitse. Olenko tiukkapipo?
Kommentit (5)
vaan realisti. Jos nuori on jo useasti jäänyt kiinni alkoholista, niin hän mitä suurimmalla todennäköisyydellä ei osaa käyttäytyä koulun loppubileissä vaan on oikeasti vaarassa (alkoholimyrkytys, känniset tapaturmat, hyväksikäyttö...)
Itse voisi ajatella, että teini saa juhlia koulun loppumista kavereidensa kanssa kotona vanhempien valvovan silmän alla.
Onnistuisiko risteily tms., jopa kaveri tai pari mukaan (jos teitä on useampia aikuisia vahtimassa). Jotain riittävän hienoa ja coolia siis.
etta eihan koulussa viimeisina parina paivana mitaan tarkeaa tehda kuitenkaan, voisitteko harkita lomalle/mokille/sukulaisiin lahtoa?
tuli joku reissu mieleen, jos on mahdollista niin ihan etelän loma? :P Tarpeeksi houkutteleva ois ainakin :)
mutta jotain olis keksittävä! Onko kaverit samanlaisia, tunnetko vanhemmat? Pitäkää miitinki, vuokratkaa mökki ja juhlikaa perheinä sitä koulun päättymistä! Ilman alkoa toki.