Millaiset sohvat teillä on olohuoneessa?
Mietin että paljonko sitä istumatilaa pitää olla? Meillä on vanha talo ja olohuone ei ole suuren suuri. Jostain on pakko luopua. Mittailin että kaksi kahden istuttavaa sohvaa mahtuisi hyvin. Onko typerä ajatus vai pitääkö se olla aina se 2+3?
Mietin hetken jo että ostan vaan yhden kolmen istuttavan sohvan.
Kommentit (8)
ovat siis hieman isompia kuin kahden hengen mutta käytännössähän kaksi henkeä siinä istuu mutta väljemmin ;-)
En halunnut kulmasohvaa ja minusta tuo on oikein hyvä ratkaisu.
Pohdi mikä sopii juuri sinun olohuoneeseesi parhaiten.
Meillä on iso divaanisohva, 3 istuttava sohva ja 1 nojatuoli.
Plus muut kalusteet tietty.
mutta uudessa asunnosa ne näyttivät tyhmältä joten vaihdettiin isoon kulmadivaaniin. Meitä on 6 mutta harvemmin kuitenkaan kaikki samaan aikaan sohvalla istutaan, lapsetkin useimmiten istua tönöttävät lattialla kun telkkaria katsovat.
3 istuttava sohva on jotenkin hankala. Kaikki haluaa yleensä istua nurkissa (päädyissä) ja keskellä ei kukaan tykkää kököttää. Mä en ottais ollenkaan kolmen istuttavaa vaan kaksi 2 istuttavaa tai joku muu ratkaisu.
Meillä on kolmen hengen sohva (ehkä 2,5) ja pieni yhden istuttava lisäksi. Koska meilläkin on pieni olohuone muu tekisi ahtaan näköiseksi, kun muitakin kalusteita on.
En ole vielä ainakaan kaivannut enempää (neljän hengen perhe, mutta harvemmin istutaan kaikki olohuoneen sohvilla. Tai oikeastaan täytyy sanoa, ettei koskaan.)
Eikä muuta mutta ihan hyvin siinä 4 istuu. Meille se on ihan riittävä.
ja nojatuoleina 2 jacobsenin swania ja 1 kukkapuron karuselli. kaikki mustaa nahkaa.